سخنان صریح شیخ ولید، مدیر ام.بی.سی، در همایش رسانه عرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شیخ ولید الابراهیم، رئیس هیات مدیره گروه رسانه ای ام.بی.سی، در یک مصاحبه کم سابقه پیرامون رقبای رسانه ای، سانسور و انتخابات آتی مصر سخن گفت. او این سخنان را روز سه شنبه 20 مه 2014 در همایش رسانه عرب در دبی ایراد کرد.

این مدیر رسانه ای از کشور پادشاهی سعودی، در یک گفتگوی عمومی، صمیمانه و بی پرده، از پیدایش بزرگترین شبکه تلویزیونی خاورمیانه، و کانال خبری العربیه سخن گفت، که این سایت هم جزئی از آن است.

او در اشاره ای کم سابقه، به رقبایش شبکه الجزیره، و شبکه دیگری اشاره کرد که قرار است هم وطنش،شاهزاده ولید در بحرین تاسیس کند.
او به انتقاد شاهزاده ولید از شبکه العربیه، که گفته بود "کانال حاکمان"است، پاسخ داد.

با توجه به ادعای العربیه در داشتن 27 میلیون مخاطب، شیخ ولید به درستی این انتقاد ابراز تردید کرد.

"شاهزاد ولید می گوید که شبکه خبری العربیه، کانال حاکمان است و الجزیره تلویزیون مردم. سوال این است: آیا ما 27 میلیون حاکم داریم."

شیخ ولید در همایش رسانه عرب وبه پرسشهای عادل الطریفی، سردبیر روزنامه شرق الاوسط و مجری این مناظره پاسخ می داد.

او گفت بعید است که گروه ام.بی.سی یک کانال انگلیسی، مشابه کانال انگلیسی الجزیره، راه اندازی کند.

"اگر می خواهید از فلان مدل پیروی کنید، بهتر است که مدل موفقی باشد. آیا فکر می کنید تلویزیون انگلیسی الجزیره موفق بوده است؟ اول باید جواب این سوال را داد."

این مدیر رسانه ای در باره تاریخ ام.بی.سی گفت که در سال 1991 در لندن تاسیس شد و بعد در سال 2003 به دبی منتقل گردید، و در سال 2003 هم العربیه را راه اندازی کرد.

او گفت که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، که اتفاقا در این همایش هم حضور داشت، ، و یا منسوبان او هرگز کانال خبری العربیه را سانسور نکرده اند.

شیخ ولید گفت: "نه شیخ محمد و نه هیچ یک از اطرافیان او هرگز دستوری و یا توصیه ای برای گفتن و یا نگفتن فلان موضوع صادر نکرده اند."

ام.بی.سی در سال 2012 یک کانال تلویزیونی در مصر افتتاح کرد، و شیخ ولید گفت که کانالهای محلی دیگر هم در راه است.

"امروز اندیشه رسانه فراگیر پان-عرب در حال افول است...شاید ما نیاز به ام.بی.سی الجزایر، ام.بی.سی مراکش، ام.بی.سی عراق داشته باشیم. امیدوارم که در آینده ام.بی.سی کویت هم داشته باشیم."

مصر هم اکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است، و انتظار می رود فرمانده سابق ارتش، عبدالفتاح السیسی، پیروز این انتخابات باشد. سیسی در تابستان 2013 محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای مصر را از کار برکنار کرد.

شیخ ولید گفت: "من شخصا فکر می کنم آنچه که آقای سیسی در گذشته انجام داده عملی قهرمانانه بوده است. او حرکتی جسورانه کرده است. فکر می کنم، اگر او رئیس جمهور مصر شود، مصر از ثبات بیشتری برخوردار شود."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید