حمایت سازمان اطلاعات ارتش لیبی از نبرد علیه اسلامگرایان تندرو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان اطلاعات نظامی لیبی، مشارکت خود را در «عملیات کرامت» که ارتش لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر علیه اسلامگرایان تندرو آغاز کرده، اعلام کرد.

بدین ترتیب بر شمار گروه‌های نظامی که به عملیات اعلام شده ژنرال خلیفه حفتر علیه تندرو‌ها در لیبی می‌پیوندند، افزوده می‌شود. روز سه شنبه همچنین مدیریت امنیت ملی در طرابلس پایتخت لیبی، پیوستن خود را به این نبرد اعلام کرده بود.

جنگ علنی گروه‌های نظامی وابسته به ارتش تازه تاسیس لیبی با ادامه چند دستگی سیاسی و امنیتی در این کشور، صورت می‌گیرد.

همچنین برخی از کشورهای عربی و خارجی سفارت خانه‌های خود را به دلیل خطرات موجود بسته و هیئت‌های دیپلماتیک خود را از لیبی خارج کردند.

از سویی، واحدهای بسیاری در ارتش لیبی برای مشارکت در آنچه «عملیات کرامت» نامید شده، پیوستند. گارد نیروهای ویژه ارتش لیبی از آن دسته است.

در همین حال، خلیفه حفتر فرمانده سابق نیروهای زمینی ارتش لیبی، ادامه عملیات کرامت را برای پاکسازی لیبی از تندروهای اسلامگرا و گروه اخوان المسلمین، اعلام کرد.

در ماه‌های اخیر، حملات گروه‌های اسلامگرای مسلح علیه نیروهای ارتش، پلیس و سازمان اطلاعات لیبی به ویژه در مناطق شرق این کشور، افزایش یافته است.

سازمان‌های امنیتی در ارتش و واحدهای نظامی و قبایل در اجدابیا واقع در شرق لیبی نیز، با انتشار بیانیه‌ای، حمایت خود را از عملیات نظامی به فرماندهی حفتر، اعلام کردند. امضا کنندگان این بیانیه از فرماندهی «عملیات کرامت» خواستار تعیین جدول زمانبندی شده برای عملیات شدند تا فعالیت پارلمان نیز پایان یابد.

اما فعالیت‌های ژنرال حفتر، با انتقادهایی از سوی برخی دیگر از فرماندهان، روبرو شده است. از جمله آن می‌تواند از عبدالسلام الصالحین رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی نام برد که قدرت خود را از پارلمان گرفته و با گروه‌هایی شبه نظامی وابسته به اخوان المسلمین و شماری دیگر از گروه‌های تندرو، همپیمان شده است.

عبد السلام الصالحین پس از آنکه شامگاه دوشنبه از گروه‌های شبه نظامی اسلامگرا خواست، امنیت طرابلس را تامین کنند، از واحدهای مختلف ارتش نیز خواست به نظم و انضباط پایبند باشند و از ژنرال حفتر انتقاد کرد.

در تلاش برای فرونشاندن آتش بحران، دولت موقت لیبی پیشنهادی ۱۰ ماده‌ای ارائه داد و خواستار تعلیق فعالیت‌های پارلمان تا زمان برگزاری انتخابات شد. اما این پیشنهاد با مخالفت واحدهای مختلف ارتش روبرو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید