ائتلاف نوری مالکی برنده انتخابات عراق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نخستین نتیجه انتخابات پارلمانی عراق که ماه گذشته برگزار شد، از پیروزی ائتلاف نوری مالکی نخست وزیر این کشور حکایت دارد. جبهه ائتلافی به ریاست مالکی از رقبای دیگر جلو افتاده، اما نتوانسته به اکثریت ساده آرا دست یابد، و تا تشکیل دولت آینده راهی دراز در پیش است.

در اعلامیه کمیسیون عالی انتخابات عراق ،نخستین نتایج شمارش آرا در انتخابات پارلمانی عراق نوری مالکی، نخست وزیر کنونی را برنده نشان می‌دهد، اما او به کسب اکثریت آرا موفق نشده است.

این کمیسیون در بغداد روز دوشنبه (19 مه) اولین نتایج شمارش آرا را اعلام کرد. در اطلاعیه گفته می‌شود که جبهۀ ائتلافی نخست وزیر 92 کرسی از 328 کرسی پارلمان را به دست آورده و با فاصله زیاد از سایر نیروهای سیاسی جلو افتاده است. و در 10 استان از 18 استان عراق از رقبای خود پیشی گرفته است. با این حساب و با توجه به پراکندگی نیروهای سیاسی و ضعف سنت ائتلافی در کشور، تشکیل دولت آینده راهی ناهموار و دشوار خواهد بود.

بلوک "الاحرار" به رهبری مقتدی صدر رهبر و روحانی جوان شیعه 36 کرسی از آن خود ساخته و در مقام دوم قرار دارد. بلوک "الواطن" عمار حکیم ،روحانی بانفوذ دیگر شیعه 29 کرسی به دست آورده و در ردیف سوم قرار دارد.

اتحاد سکولار 30 آوریل، به رهبری ایاد علاوی نخست وزیر سابق که از شیعیان و سنی ها تشکیل شده، 21 کرسی به دست آورده است. این گروه در انتخابات پیشین، بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را به دست آورده بود.

اتحاد الاصلاح، به رهبری اسامه نجیفی، رئیس مجلس فعلی هم 23 کرسی، اتحاد العربیه به رهبری صالح المطلک معاون رئیس جمهوری 10 کرسی، اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی رئیس جمهوری 21، حزب دموکرات مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان 28 کرسی پارلمان عراق را از آن خود کردند. کرسی های باقیمانده به افراد محلی و منطقه ای یا به احزاب کوچکتر تعلق دارد.

طبق قانون اساسی عراق، تعداد 165 کرسی برای تشکیل دولت لازم است. از زمان برگزاری اولین انتخابات پس از تخلیه نیروهای امریکایی از عراق در پایان 2011، صحنه سیاسی این کشور همچنان ناآرام است.

مالکی پس از برگزاری انتخابات در 30 آوریل گفته بود که نسبت به انتخاب مجدد خود خوش‌بین است و انتخابات نشان می‌دهد که او، با این که اکثریت آرا را به دست نیاورده، همچنان نیرومندترین سیاستمدار کشور است. تنها در بغداد حدود 721 هزار نفر به این سیاستمدار شیعه رأی داده‌اند و در سایر نقاط عراق نیز او با فاصله از رقیبان خود پیش است.

به نظر کارشناسان، با این که مالکی با اقلیت ملی کرد و اقلیت مذهبی اهل تسنن رابطه‌ای پرتنش دارد، اما به احتمال قوی برای سومین بار ریاست دولت را به عهده خواهد گرفت.

به رغم به دست آوردن اکثریت کرسی های پارلمان توسط مالکی، وی برای تشکیل دولت آینده احتیاج به حمایت دیگر احزاب و گروه ها دارد. پیش از این کردها و سنی ها دلخوشی از مالکی نداشته اند، حال سئوال این است که آیا وی موفق خواهد شد که حمایت آنها را جلب کند.

از زمان اعلام نتایج انتخابات، عراقی ها چند هفته وقت دارند تا دولت جدید را تشکیل دهند.

مخالفان مالکی او را متهم می‌کنند که پیش از هر چیز در فکر تحکیم قدرت خویش است. او نتوانسته با سنی مذهبان به توافقی پایدار دست یابد و به گردونه‌ی وحشت و خشونت در عراق پایان دهد. از آغاز سال جاری میلادی بیش از 3500 تن در عراق جان خود را از دست داده‌اند.

مالکی به نوبت خود مخالفان و برخی از مؤتلفان خود را متهم می‌کند که با عدم تصویب قوانین ضروری در پارلمان، در اقدامات او در مبارزه با تروریسم و فساد کارشکنی می‌کنند.

پارلمان آینده نه تنها باید نخست وزیر را تعیین کند، بلکه باید به فکر انتخاب رئیس‌ جمهور و رئیس مجلس نیز باشد. بنا به توافقی نا نوشته و عرفی که به سنتی پایدار در عراق تبدیل شده، نخست وزیر باید از اکثریت شیعه باشد، رئیس جمهور از اقلیت قومی کرد و رئیس پارلمان از اقلیت سنی مذهب کشور.

از سال 2006 تا کنون جلال طالبانی پست ریاست‌ جمهوری را در اختیار داشته است. اما او که در ایجاد تعادل میان نیروهای سیاسی نقش بارزی ایفا کرده، بیش از یک سال پیش برای معالجه در خارج از کشور به سر می‌برد.

با این که مقام ریاست‌جمهوری طبق قانون اساسی عراق بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، برای کردهای کشور اهمیت نمادین بالایی دارد و مایل هستند آن را برای قوم خود حفظ کنند، اما معلوم نیست که در آینده موفق شوند. کردها ده‌ها سال زیر سلطه رژیم‌های سنی و عربی زندگی کرده اند، و قصد ندارند به دوران قبل برگردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید