جنگ نظامیان لیبی به فرماندهی ژنرالی بازنشسته علیه اسلامگرایان تندرو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نظامیان لیبی، برای جنگ علیه اسلامگرایان تندرو در این کشور، متحد شدند.

این جنگ را روز جمعه، خلیفه حَفتَر، ژنرال بازنشسته ارتش لیبی در شهر بنغازی واقع در شرق این کشور آغاز کرد. نبرد‌ها در بنغازی که یکی از پایگاه‌های مهم اسلامگرایان تندرو به شمار می‌آید، تا کنون، بیش از ۷۰ کشته بر جای نهاده است.

نیروهای تحت امر خلیفه حف‌تر، شماری از افسران سابق ارتش لیبی، گردان «حسن الجویفی» بزرگ‌ترین گروه نظامی در شهر برقه و گردان «اولیای دم» ‌و شماری از قبایل بزرگ شرق لیبی تشکیل شده‌اند.

اکنون شماری از نیروهای دولتی و حتی شبه نظامی به نیروهای خلیفه حفتر که خود را «ارتش ملی لیبی» نامیده‌اند، به جنگ علیه اسلامگرایان تندرو، پیوسته اند.

ونیس بوخماده فرمانده نیروهای ویژه لیبی، دوشنبه ۱۹ می‌، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که نیرو‌هایش به منظور «پاکسازی کشور از اسلامگرایان تندرو» به خلیفه حفتر گرویده اند.

نیروی هوایی طربق، لشگر القعقاع و گردان صاعقه نیست در بیانیه‌های جداگانه‌ای، پیوستن خود را به «ارتش ملی لیبی» اعلام کردند.

شایان ذکر است که لشگر اول مرزبانی موسوم به قعقاع، گردان صاعقه در طرابلس و همچنین ارتش ملی به رهبری حفتر، بخشی از ارتش لیبی بودند که پس از اعلام انضمام گردان‌های مسلح مخالف معمر قذافی رهبر پیشین این کشور، تشکیل شد. این گروه‌ها آموزش دیده به شمار می‌آیند.

گردان صاعقه در سپتامبر ۲۰۱۱ در شهر طرابلس تشکیل شد. این گروه مامور حمایت از اعضای دولت انتقالی لیبی شد و در اکتبر ۲۰۱۲ تخت امر وزارت دفاع در آمد. شمار اعضای این گروه مشخصی نیست اما از نظر تسلیحاتی، از گروه‌های بسیار مجهز به شمار می‌آید به گونه‌ای که اسلحه ضد هوایی در اختیار دارد.

لشگر قعقاع هم به انضباط تشکیلاتی و تجهیزات خوب شهرت دارد. این گروه از مجموعه‌ای از نیروهای منتسب به غرب لیبی تشکیل شده که در منطقه زنتان در سال ۲۰۱۱ تمرین دیدند. این گروه مامور حمایت از مسئولان بلندپایه در وزارتخانه ها است.

گروه های اسلامگرای تندرور

اما گروه‌های اسلامگرای اصلی که هدف این عملیات هستند، «انصار الشریعه»، «هدای ۱۷ فوریه»، «راف الله السحاتی» و گروه‌هایی تندرو در درنه و بنغازی از جمله «ارتش شورای اسلامی» و دیگر گروه‌های کوچک‌تر هستند. این گروه‌ها نزدیک به القاعده به شمار می‌آیند.

گروه موسوم به «اتاق انقلابیون بنغازی» و گروه اخوان المسلمین نیز گروه‌های اسلامگرایی هستند که در طرابلس به دیگر گروه‌های اسلامگرا پیوستند.

در میان این نبرد‌ها، اختلافات سیاسی هم بروز کرده است. نیروهای تحت امر ژنرال خلیفه حفتر خواهان انحلال پارلمان و تشکیل شورایی برای تدوین قانون اساسی هستند. آن‌ها با نخست وزیری احمد معیتیق که اخیرا و پس از جلسات پی در پی توسط پارلمان انتخاب شد، مخالف هستند. سکولارهای پارلمان نیز مخالف نخست وزیری معیتیق هستند.

دولت مستعفی لیبی دوشنبه با صدور بیانیه‌ای نیز از پارلمان خواست تا زمان برگزاری انتخابات آینده، فعالیت خود را به حال تعلیق در آورد.

دوره پارلمان کنونی لیبی که «کنگره ملی» نام گرفته، یک ساله است. اما به دلیل اوضاع امنیتی و همچنین اختلاف بر سر قانون انتخابات، این پارلمان دوره خود را تمدید کرد. این اقدام با مخالفت بسیاری از گروه‌های سیاسی، نظامی و شبه نظامی روبرو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید