افزایش شمار تلفات درگیری های بنغازی لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش منابع بیمارستانی لیبی تاکنون 79 تن در درگیری های شهر بنغازی این کشور کشته و 141 تن زخمی شده اند. یک ژنرال پیشین که در این درگیری ها دست داشت، از سوی مقامات متهم شده است که قصد کودتا دارد.

درگیری ها در روز جمعه 16-5-2014 هنگامی شروع شد که یک گروه مسلح به رهبری ژنرال خلیفه حفتر، با یک هواپیما به مقر یک گروه اسلامی به نام "گردان 17 فوریه" در بنغازی حمله کردند. به گفته ساکنان بنغازی، روز شنبه کمی آرامتر از جمعه بود.

حفتر از سوی خود، قول داده است گروه اسلامی مذکور را نابود و شهر را از تروریست ها "پاک" خواهد کرد.

دولت لیبی می گوید جنگ خودسرانه ژنرال حفتر با گروه اسلام گرای گردان 17 فوریه، تلاشی برای انجام یک کودتاست.

نوری ابو سهمین، رئیس مجلس موقت لیبی طی اعلامیه ای که در تلویزیون دولتی این کشور قرائت کرد، گفت: "تمام کسانی که در این کودتا شرکت کردند محاکمه خواهند شد". عبدالله الثانی نخست وزیر موقت این کشور نیز هنگام قرائت این اعلامیه در کنار وی حضور داشت.

دولت لیبی فضای بنغازی را منطقه پرواز ممنوعه اعلام کرده و تهدید کرده که هر هواپیمایی این ممنوعیت را زیر پا بگذارد سرنگون خواهد شد.

در اقدامی دیگر، ارتش لیبی از ساکنان بخش هایی از بنغازی خواسته است که این مناطق را تخلیه کنند، چون ارتش در صدد است عملیاتی علیه گروه اسلام گرا به اجرا بگذارد.

به گزارش تلویزیون العربیه، در پی نا آرامی های اخیر، الجزایر روز یکشنبه 18-5-2014 ، 40 هزار از نیروی های خود را برای حفظ امنیت خود، در امتداد مرزهای لیبی مستقر کرد.

ژنرال حفتر اعلام داشت نیروهای خود را به طور موقت و تاکتیکی از بنغازی خارج کرده است و دولت موقت را به رسمیت نمی شناسد.

تهاجم ژنرال حفتر، چالشی برای دولت موقت لیبی خواهد بود، کشوری که با هرج و مرج و بی قانونی روبروست.

سلاح های غیر قانونی زیادی درلیبی وجود دارد که در اختیار گروه های مختلف شبه نظامی که علیه رژیم قذافی قیام کرده بودند می باشند.

سه سال پس از سرنگونی معمر قذافی، دولت مرکزی هنوز قادر نشده است کنترل خود را بر کشور برقرار سازد.

ژنرال خلیفه حفتر، یکی از افسران پیشین ارتش قذافی بود که در دهه 80 از آن جدا و به آمریکا مهاجرت کرده بود اما اخیرا پس از سالها تبعید به کشور برگشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید