کاربرد وسیع پهپادهای ایرانی علیه مخالفان اسد در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای نظامی ایران مستقر در سوریه از پهپادهای ساخت این کشور به طور موثری علیه مخالفان اسد استفاده می کنند. براساس منابع مطلع پهپادهای ایرانی در این جنگ نقشی کلیدی بازی می کنند.

ویب سایت آمریکایی، نیوز ویب پورتال دیلی بیست، خبری با عنوان "جنگ پهپادهای ایرانی در سوریه" منتشر کرده که در آن آمده است:" ایران برای نجات رژیم اسد از هیچ کوششی فرو گذار نمی کند. از همکاری های مهم ایران با رژیم اسد، کاربرد پهپادهای ایرانی در این جنگ است بطوریکه نقش این پهپادها به حدی بوده که مانع سقوط رژیم اسد شده است ".

"فارن فیرا" یک کارشناس امور بین المللی وابسته به موسسه “c4ads” مستقر در نیویورک در گزارشی می نویسد: "در سال های 2012-2013 شواهدی به دست آمد که ثابت می کند سوریه از پهپادهای ایرانی "شاهد"، "عازم"، "مهاجر"، "حماسه" و "یاسر" در جنگ علیه مخالفان خود استفاده می کند".

وی در این گزارش می افزاید: "پهپادهای ایرانی در فرودگاه های حما، دمشق و دیگر پایگاه های هوایی رژیم اسد مشاهده شده اند".

در نوامبر سال گذشته مخالفان اسد در شهر حمص یکی از پهپادهای ساخت ایران را سرنگون کردند. در همین راستا جبهه النصره وابسته به القاعده در دسامبر سال 2013 خبر از سرنگونی یک پهپاد ساخت ایران از نوع "یاسر" داد و تصاویر آنرا نیز در شبکه های اجتماعی پخش کرد. از آن هنگام ثابت شد که رژیم اسد به شکل وسیعی از پهپادهای ایرانی علیه مخالفان خود استفاده می کند.

گزارش "فارن فیرا" می افزاید : "استفاده از هواپیما های بدون سرنشین توسط ایران پدیده جدیدی نیست. تهران در دهه 80 در جنگ این کشور با عراق از پهپادها علیه مواضع حساس بغداد استفاده کرده بود. در حال حاضر نیز تهران از پهپادهای خود برای جاسوسی علیه مخالفان اسد و بمباران مواضع آنها استفاده می کند".

در گزارش مذکور آمده است: "خاورمیانه نخستین منطقه جهان است که کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در آن پیش از سایر نقاط جهان شروع شده است. برای اولین بار اسرائیل در 1980 از پهپادهای خود را برفراز دره بقاع واقع در جنوب لبنان به پرواز درآورد. از آن زمان اسرائیل بطور مداوم از این هواپیماها علیه اهداف خود استفاده می کند. پس از آن آمریکا نیز از سال 2001 استفاده از پهپادها را در افغانستان و پاکستان آغاز کرد".

براساس خبر "دیلی بیست"، ایران در سال 2012 یک فروند پهپاد آمریکایی از نوع Scan Eagle را به کنترل خود درآورد که پس کپی سازی آن را با نام یاسر در حضور کارشناسان روسی به نمایش گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم