شورش نظامی و درگیری های شدید در بنغازی لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوضاع امنیتی در بنغازی لیبی بار دیگر رو به وخامت رفت . در درگیری میان شماری از نیروهای هوادار خلیفه حفتر در ارتش این کشور و شبه نظامیان 24 نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

منابع پزشکی در بنغازی در شرق لیبی در گفت و گو با العربیه ، شمار کشته ها را 24 تن و زخمی ها را 146 نفر اعلام کردند.

بنا بر این گزارش درگیری میان هواداران نظامی خلیفه حفتر سرلشکر بازنشسته و نیروهای اسلامگرای « لشکر 17 فوریه» از روز گذشته آغاز شده است.

شاهدان عینی می گویند که نیروی هوایی لیبی مقر لشکر 17 فوریه را بمباران کرده است. رئیس ستاد ارتش این کشور و یک منبع از شبه نظامیان اسلامگرا این بمباران را تایید کردند.

فردوگاه بنغازی بر اثر این درگیری ها ، از روز گشته تعطیل اعلام شده است.

محمد الحجاری سخنگوی نیروهای هوادار حفتر در گفت و گو با تلویزیون « لیبیا اولا» گفته است که گروه وی برای پاکسازی بنغازی از وجود تروریست ها اقدام کرده است.

در همین حال عبدالسلام جاد الله رئیس ستاد ارتش لیبی، ارتش و انقلابیون را به مبارزه علیه شبه نظامیان در بنغازی فراخواند.

این در حالی است که عبدالله الثنی نخست وزیر موقت لیبی با اظهار مخالفت خود نسبت به ورود نیروهای ارتش در این درگیری ها اعلام کرد که تنها یک هواپیمای جنگی بدون اجازه دولت ، مقر اسلامگرایان لشکر 17 فوریه را بمباران کرده است.

وی در بیانیه ای نیروهای نظامی هوادار حفتر را «گروهی قانون شکن» توصیف کرد و از مردم بنغازی خواست که تنها از قانون دولت حمایت کنند.

گفتنی است که سرلشکر خلیفه حفتر در فوریه گذشته با خواندن بیانیه ای ، اعلام کرد که کنگره ملی لیبی و دولت این کشور را به رسمیت نمی شناسد.

حفتر اواخر دهه هشتاد میلادی از ارتش قذافی جدا شد و پس از گذشت حدود 20 سال زندگی در آمریکا ، برای مشارکت در انقلاب 2011 به لیبی بازگشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید