خاکسپاری جمعی، و خشم عمومی در مراسم عزاداری معدنچیان ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی مرگبارترین سانحه صنعتی ترکیه، روز پنجشنبه 15 مه 2014، بلندگوها در شهر سوما، مراسم خاکسپاری جمعی کشته شدگان انفجار در معدن زغالسنگ را اعلام می کنند، و تظاهرکنندگان خشمگین در شهرهای ترکیه برای اعتراض به این رویداد به خیابانها ریخته اند.

امدادگران هنوز سعی می کند تا به بخشهایی از معدن زغالسنگ که گفته می شود تعدادی از معدنچیان در آن گیر افتاده اند دسترسی پیدا کنند.

اکنون 48 ساعت است که در اثر آتش سوزی، سیستم برق، تهویه و آسانسورهای این معدن از کار افتاده و صدها نفر در زیرزمین محبوس شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرگ دست کم 282 نفر معدنچی تایید شده، که بیشتر آنها از استنشاق گار مونواکسید کربن جان باخته اند. امیدها برای نجات بیش از 100 نفر دیگر که هم اکنون در معدن هستند بتدریج از میان می رود.

ترکیه در طی دهه گذشته و در دوران دولت رجب طیب اردوغان، از رشد اقتصادی بالای برخوردار بوده، اما این کشور هنوز از سطح پایین ایمنی در محیطهای کاری رنج می برد، و همین موضوع خشم عمومی از سانحه انفجار در معدن زغالسنگ را به همراه داشته است.

روز چهارشنبه جمعیت خشمگین شهر سوما با اردوغان و هیات همراه او که مشغول بازدید از شهر بودند درگیر شدند. مردم از خوش و بش مقامات دولتی با صاحبان معدن، کاستی ها در موارد ایمنی، و عدم اطلاع رسانی در باره عملیات نجات عصبانی بودند.

روز پنجشنبه، به مناسبت بازدید عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه از شهر، مقامات پلیس راههای ورودی به معدن را از کیلومترها جلوتر بسته بودند، و به بازرسی خودروها می پرداختند.

عمر، یک جوان 18 ساله که قصد داشت برای خبرگرفتن از دوستان معدنجی خود به شهر برود، به رویترز گفت: "ما برای سوگواری و نجات دوستانمان به شهر آمده ایم، ولی اجازه ورود نمی دهند. آیا غصه رئیس جمهور از ما بیشتر است؟"

اردوغان ضمن اعلام سه روز عزای عمومی، از این حادثه ابراز تاسف کرد، و گفت که چنین حوادثی غیرمعمول نیست، و زمانی که از او در باره سیستم ایمنی معدن پرسیدند، دستپاچه شد.

روزنامه ها و سایتهای اجتماعی ترکیه روز پنجشنبه تصاویر و ویدیوهایی منتشر کردند که کمکی به وجه نخست وزیر ترکیه نمی کرد. در یکی از این تصاویر یک مشاور نخست وزیر ترکیه را نشان می داد که به یکی از تظاهرکنندگان لگد می زند.

اردوغان قرار است بزودی نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در ماه اوت را اعلام کند. دولت ترکیه در ماههای اخیر با تظاهرات گسترده و رسوایی مالی روبرو بوده است.

مخالفان او می گویند که نارضایتی کارگران ترکیه می تواند برای دولت اردوغان در انتخابات آینده مسئله ساز شود. 4 اتحادیه از 5 اتحادیه کارگری ترکیه یک اعتصاب یکروزه در اعتراض به سانحه معدن سوما را اعلام کرده اند. این کارگران از سیاست واگذاری معادن دولتی به بخش خصوصی ترکیه ناراضی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید