آمریکا: کشورهای خلیج برای مقابله با تهدیدهای مشترکی همچون ایران متحد شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا از پادشاهی عربی سعودی و دیگر کشورهای خلیج خواست در مقابل تهدیدهای مشترکی همچون ایران، متحد شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چاک هگل وزیر دفاع آمریکا، چهارشنبه ۱۴ می‌در سخنانی در افتتاحیه نشست وزرای دفاع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج گفت: «چالش‌های امنیتی همه منطقه را تهدید می‌کند و نیازمند پاسخی گروهی است.»

او افزود: «این روشی است که باید منطقه برای تعامل با تهدیدهایی که ایران آن را نمایندگی می‌کند، به کار بندد.»

هگل روز سه شنبه به پادشاهی سعودی رسید و با مسئولان بلندپایه این کشور از جمله شاهزاده سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و شاهزاده سلمان بن سلطان معاون وزیر دفاع، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

نگرانی بر سر سیاست‌های ایران میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج که از پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، کویت، عمان و قطر تشکیل شده‌اند، وجود دارد. اما نحوه تعامل این کشورعا با ایران یکی نیست.

با وجود آنکه اخلاف‌ها، سعودی، بحرین و امارات را به فراخواندن سفرایشان از قطر در اوایل مارس سوق داد، اما کشورهای خلیج در تلاش هستند تا این اختلاف‌ها را کنار بگذارند. واشینگتن در این میان مشوق آن‌ها است. در ماه آوریل، شش کشور خلیجی بر سر راه‌های اجرای توافقنامه امنیتی میان خود، به تفاهم رسیدند.

سه شنبه شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه سعودی در کنفرانسی خبری در ریاض گفت که از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای سفر به سعودی دعوت کرده است. این سخنان می‌تواند نشانه آب شدن یخ روابط میان دو کشور در میان اختلاف‌های اساسی در چند پرونده مهم باشد.

پس از سخنان شاهزاده سعود الفیصل، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران از حسین امیر عبدالهیان معاون وزیر امور خارجه این کشور نقل کرد که گفته است تهران تا کنون دعوت کتبی از سعودی دریافت نکرده اما دیدار دو وزیر امور خارجه، در برنامه‌های ایران قرار داده شده است.

دیدار وزیر دفاع آمریکا با وزرای دفاع کشورهای شورای همکاری خلیج در حالی صورت می‌گیرد که مذاکره کنندگان ایرانی دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای را با گروه ۵+۱ در وین آغاز کرده‌اند. هدف از این مذاکرات، دستیابی به توافق نهایی به منظور پایان دادن به بحران اتمی ایران است. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.

غرب معتقد است که ایران در پی دستیابی به جنگ افزارهای هسته‌ای است. از این رو تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کرده است. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اصرار دارد.

چاک هگل در ادامه سخنان خود در ریاض گفت: «افزایش همکاری نظامی کشورهای خلیج نه تنها به آن‌ها در مقابله با ایران کمک خواهد کرد بلکه باعث مقابله بهتر با تندرو‌ها و دیگر خطر‌ها می‌شود.»

هگل پیشنهادهایی نیز برای استحکام دفاع مشترک دریایی، هوایی و الکترونیکی ارائه داد که از جمله آن‌ها می‌توان ایجاد منظومه دفاع مشترک الکترونیکی میان واشینگتن و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید