وزیر دفاع آمریکا وارد ریاض شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه 13-5-2014 در پی سفر منطقه ای به خاورمیانه وارد ریاض پایتخت پادشاهی سعودی شد. وی قرار است در این سفر روی برنامه هسته ای ایران و بحران سوریه با مقامات سعودی مذاکره کند.

به گزارش خبر گزاری فرانسه، چاک هیگل قرار است پس از مذاکراتش با مقامات سعودی روز چهارشنبه با وزرای دفاع شورای همکاری خلیج دیدار و گفتگو کند. این اولین دیدار یک وزیر دفاع آمریکا با این وزرا پس از سال 2008 است.

عکاس خبرگزاری فرانسه گفت که هواپیمای چاک هیگل در فرودگاه جده فرود آمد که قرار است پس از دیدار با مقامات سعودی به اردن و اسرائیل سفر کند.

دریادار جان کربی، سخنگوی پنتاگون هفته گذشته گفته بود: "این سومین سفر هیگل طی یک سال گذشته به منطقه خاورمیانه خواهد بود که به منظور توسعه همکاری های نظامی و استراتژی ایالات متحده صورت می گیرد".

کربی در آن کنفرانس خبری گفته بود : "دیدار آمریکا- شورای همکاری خلیج برای تاکید تعهد آمریکا برای امنیت خلیج و اطمینان بخشیدن به کشورهای خلیجی است، و این موضوع که ایالات متحده به هیچ شکلی نخواهد گذاشت که ایران به سلاح هسته ای دست یابد".

هیگل پس از سعودی به اردن می رود تا با مقامات این کشور در مورد جنگ داخلی سوریه مذاکره کند.

از سوی دیگر سعودی از وزیر امور خارجه ایران نیز دعوت کرده است که از این کشور دیدار کند.

به گزارش رویترز، سعود الفیصل وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی، در یک نشست خبری در ریاض گفت: "ما برای وزیر امور خارجه جهت سفر به پادشاهی سعودی دعوتنامه فرستاده ایم، اما هنوز این سفر قطعی نشده است...هر زمان که او مناسب بداند، ما آماده پذیرایی هستیم."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید