.
.
.

بازگشت صدها سوری آواره به حمص پایتخت انقلاب سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال اعلام آتش بس و خروج ارتش آزاد سوریه از شهر حمص قدیم، باقیمانده گان کشتارهای دسته جمعی و آواره گانی که نتوانستند از مرزهاى سوريه فرار کنند، پس از 2 سال دربدری، اکنون به شهر ویران حمص بر می گردند.


پس از متوقف شدن بمباران نیروهای اسد صدها تن از سوری ها که به اطراف حمص پناه برده بودند به خانه های خود بازگشتند اما کمتر کسی از آنها تواست خانه خود را بیابد. آوار و خرابی آنچنان بر شهر سایه افکنده که هیچ نشانه ای از زندگی عادی در این شهر به چشم نمی خورد. طی 2 سال محاصره ، ارتش اسد با تمام قدرت نظامی اش این شهر را کوبید و همه انواع سلاح های سنگین از موشک زمین به زمین و خمپاره تا بمب های بشکه ای را بر سر مردم این شهر فرو ریخت تا به این روش به خاطر قیامشان علیه او از آنها انتقام بگیرد.


تمام مساجد قدیمی شهر، کلیساهای تاریخی و آثار باستانی شهر با بمب های بشکه ای، توپ، و موشک های اسد کاملا ویران شده است. مردم حمص با دیدن چنین منظره ای هولناک از شهر تاریخی خود که هر خشت و آجر آن حکایتی از تاریخ گذشته آنان دارد، اشک از چشمانشان سرازير شد.


هزاران نفر از ساکنان منطقه الحمیدیه، بستان الدیوان، باب هود و ورشه به مناطق خود بازگشتند اما در حقیقت آنها نتوانستند شب را در آنجا سپری کنند چون هیچ امكاناتى براى زندگی ساده در شهر باقی نمانده است آنها فقط از خانه هاى ويران خود بازديد کردند تا برای ترمیم مجدد آن چاره ای کنند.