توقف امدادرسانی به دو شهر شیعه نشین سوریه و کارشکنی در تخلیه حمص

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مذاکرات برای خروج امن نیروهای ارتش آزاد سوریه از حمص که با نظارت سازمان ملل متحد صورت می گیرد، روز جمعه 9-5-2014 اعلام کرد، هفت اتوبوس حامل سومین گروه مخالفان توسط نیروهای دولتی متوقف و هنوز از شهر خارج نشده اند.

یکی از اعضای کمیسیون مذاکرات گفت:" متوقف کردن این 7 اتوبوس از سوی نیروهای اسد، در واکنش به منع ورود کاروان های امداد رسانی به مناطق شیعه نشین هوادار اسد در شهرک های "نبل" و "الزهراء" از سوی مخالفان، صورت گرفته است".

مخالفان اسد که دروازه ورودی کمک های انسانی سازمان ملل در منطقه شمالی حلب را در دست دارند، روز گذشنته مانع ورود برخی کاروان های امداد رسانی به مناطق شیعه نشین شدند. مخالفان می گویند قرار بود فقط دو محموله به این مناطق ارسال شود در صورتی که رژیم سوریه با فشار بر مدیران امداد رسانی سازمان ملل تاکنون 12 کامیون از محموله های غذایی و دارویی را به این دو شهرک طرفدار خود ارسال کرده است، به همین دلیل مخالفان در شهر عندان مانع ورود کاروان ها شدند.

جبهه اسلامی یکی از گروه های مخالف اسد در حلب ، روز گذشته با صدور بیانه ای بر پایبندی خود به مفاد توافق آتش بس و ارسال کمک های انسانی به مناطق شیعه نشین "نبل " و "الزهراء" تاکید کرد.

جبهه اسلامی در این بیانیه تاکید کرد که تاکنون به 6 کامیون بزرگ حامل کمک های انسانی اجازه ورود به مناطق شیعه نشین را داده است و قرار است 6 کامیون دیگر نیز امروز جمعه به این مناطق ارسال شود.

بر اساس توافق آتش بس میان طرفین درگیر در سوریه، در مقابل ارسال کمک های انسانی به شهرک های شیعه نشین "نبل" و"الزهراء" رژیم اسد باید خروج امن مخالفان مسلح از شهر حمص را تضمین کند.

محاصره مناطق قدیمی شهر حمص توسط نیروهای اسد از ژوئن 2012 آغاز شد. تا اینکه در اوایل سال جاری در پی توافق آتش بس که با نظارت سازمان ملل انجام گرفت، تعداد 1400 نفر از محاصره شدگان این شهر خارج شدند.

حمص دومین شهری بود که در مارس سال 2011 پس از شهر درعا علیه رژیم اسد قیام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم