حسنی مبارک از اسرار مگو برکناریش پرده برداشت

تلاش اخوان المسلمین برای قرار دادن ارتش مصر در برابر انقلابیون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسنی مبارک رئیس جمهوری مخلوع مصر در گفت و گو با حسن یوسف یکی از شخصیت های مشهور هنری این کشور، برای نخستین بار از دلایل اصلی برکناریش از قدرت پرده برداشت.

حسن یوسف در گفت و گو با "العربیه.نت" به نقل از حسنی مبارک گفت:« گروه اخوان المسلمین همه خیابان های قاهره از جمله میدان التحریر را به کنترل خود درآورده بود». به گفته مبارک، اخوان المسلمین در آن هنگام آماده قتل عام همه انقلابیون بودند.

مبارک افزود:« من همه درخواست های انقلابیون از جمله تغییر دولت و منحل کردن پارلمان را برآورده کردم، آنها در مقابل آماده بودند تا میدان التحریر را تخلیه کنند و به تحسن خود پایان دهند.»

رئیس جمهوری برکنار شده مصر در ادامه افزود:« تخلیه میدان التحریر به معنای تحقق خواسته های انقلاب و ادامه نظام بود، امری که اخوان المسلمین با آن مخالف بودند».

وی سپس بیان داشت:« در 11 فوریه عمر سلیمان معاون رئیس جمهوری با من تماس گرفت، در آن زمان من در شرم الشیخ بودم، او به من گفت که اخوان المسلمین میدان التحریر را به کنترل خود درآورده اند و انقلابیون را قتل عام خواهند کرد تا مسئولیت این کار را به گردن ارتش و نظام بیندازند لذا جویای راه حلی شد، من در پاسخ به او گفتم که باید برکناری خود را اعلام کنم تا فرصت را از اخوان المسلمین بگیریم و تصمیم خود را به او اعلام کردم ».

وی در ادامه گفت:« به سلیمان دستور دادم که فورا به ساختمان صدا و سیما برود و برکناری مرا اعلام کند، چرا که نمی خواستم یک قطره خون بر زمین بریزد».

مبارک افزود:« من اطلاع دقیقی از تصمیم اخوان المسلمین داشتم، آنها می خواستند ارتش را در مقابل مردم قرار دهند که نتیجه این کار را فقط خدا می داند».

مبارک شرایط دستگیریش را چنین توضیح داد:« پس از اعلام برکناری با خانواده ام در شرم الشیخ ماندم اما ناگهان دستور بازداشتم به اتهام قتل انقلابیون صادر شد، من خروج از مصر و فرار به کشوری دیگر را نپذیرفتم، من در مصر متولد شدم و برای کشورم جنگیدم . این مبارک نیست که از مصر فرار کند ».

رئيس جمهور پیشین مصر در پایان گفت:« نسبت به بی گناهی خود اطمینان دارم و شهادت برخی از فرماندهان ارتش نشان می دهد که تهمت دستور به قتل انقلابیون از سوی من بی اساس است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید