نگرانی از «موشک‌های سعودی» در رسانه‌های ایرانی و اسرائیلی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایرانی و اسرائیلی همچنان خبر موشک‌های بالستیکی را که پادشاهی عربی سعودی در مانور بزرگ «شمشیر عبد الله» از آن پرده برداشت، پی گیری می‌کنند. این مانور نظامی با مشارک بحرین و امارات متحده عربی در سعودی برگزار شد.

ماجرای موشک‌ها در رسانه‌های ایران به حدی حائز اهمیت شد که از وجود کلاهک‌های هسته‌ای در اختیار پادشاهی سعودی سخن می‌گویند؛ مساله‌ای که بنا به نوشته رسانه‌های ایران، موشک‌های سعودی را قادر به درهم ریختن موازنه قوا در منطقه خاورمیانه می‌کند.

خبرگزاری فارس نزیک به سپاه پاسداران ایران، پنجشنبه ۸ می‌، با حساسیت بالایی خبر را دنبال کرد. این خبرگزاری به نقل از «منبع مطلع» خود نوشت، مقام‌های عالی رتبه سعودی با هدف ارسال پیام هشدارآمیز به ایران، تصمیم به پرده برداری از توان موشکی خود گرفتند.

این خبرگزاری به نقل از منابع خود مدعی شد «توافقنامه خرید تعدادی کلاهک هسته‌ای در جریان سفر چند ماه پیش ولیعهد عربستان به اسلام آباد امضاء شد و در جریان انتقال این کلاهک‌های اتمی، رئیس ارتش پاکستان شخصاً بر انتقال این کلاهک‌ها نظارت و همراهی کرد و در جریان نمایش آن نیز در جایگاه ویژه رزمایش حضور داشت.»

فارس همچنین افزود که «عربستان همگام با آمریکا و اتحادیه اروپا در راستای بحران اوکراین، نیز بعضی از قراردادهای تسلیحاتی خود را با روسیه متوقف و از آن به عنوان مشارکت این کشور در تحریم روسیه یاد کرد.»

روزنامه انگلیسی زبان «ایران هیرالد» نیز تحت عنوان «نمایش موشک‌های بالستیک سعودی برای هشدار به ایران» نوشت: «با وجود قدمت این موشک‌های (DF-3) بالستیکی، اما این موشک‌های میان برد، خطری حقیقی برای ایران تشکیل می دهد.. چرا که برد این موشک‌ها به تهران می‌رسد.

این روزنامه افزوده است که سعودی، موشک‌های DF-21 نیز در اختیار دارد که از موشک‌های عرضه شده در مانور «شمشیر عبد الله» پیشرفته‌تر است.

شایان ذکر است که محافل اسرائیلی مرتبط با دستگاه‌های امنیتی دولت عبری نیز مانور «شمشیر عبدالله» را با‌‌ همان حساسیت ایران، دنبال کردند. در این خصوص سایت «دبکا» نزدیک به منابع اطلاعاتی اسرائیل، تلاش کرد جهان را علیه سعودی تحریک کند.

با وجود زرادخانه اتمی سری اسرائیل، سایت «دبکا» مدعی شد که مانور «شمشیر عبدالله» پیامی بسیار اهمیت درباره ورود خاورمیانه به مسابقه تسلیحات هسته‌ای است.

گزارش مفصل «دبکا» درباره مانور «شمشیر عبدالله»، به شکلی ویژه به موشک‌های سعودی پرداخته و افزوده که ریاض توقع دارد تنش آینده در منطقه، هسته‌ای باشد.

در گزارشی که ژنرال یفتاح شابیر در اختیار «مرکز پژوهش‌های امنیت ملی» اسرائیل درباره توانایی‌های موشکی اسرائیل قرار داده و آن را مجله «مباط عال» وابسته به این مرکز منتشر کرده، آمده است که اطمینان ندارد اسرائیل، تضمین‌هایی کافی از ایالات متحده، دریافت کرده باشد. او افزوده که اسرائیل از مسلح شدن هر کشور عربی به جنگ افزارهای پیشرفته نگران است چرا که می‌توانند تهدیدی برایش تشکیل دهد.

این گزارش خاطرنشان کرده است که اسرائیل تلاش‌های دیپلماتیک بسیاری برای جلوگیری از مسلح سازی سعودی توسط آمریکا به گونه‌ای که تغییر قوای کنونی در منطقه را دگرگون کند، انجام داده است.

این گزارش تاکید می‌کند: «دستیابی سعودی به موشک‌های پیشرفته باید نگرانی تل‌آویو را برانگیزد.» و ادامه می‌دهد: «ریاض با صدای رسا اعلام کرد که موشک‌های هسته‌ای در اختیار دارد و آمادگی خود را برای برخورد با ایران نشان داده است.»

این گزارش تاکید می‌کند: «به نمایش گذاشتن موشک‌های نسیم شرق، چالشی در مسیر توافقنامه هسته‌ای میان تهران و واشینگتن ایجاد می‌کند.»

از سویی مجله «دفاع اسرائیل» نوشته است که مانور «شمشیر عبدالله»، پیامی بازدارنده به ایران، اطمینان بخش برای همپیمانان خلیجی است و خشم برای آمریکا است که پشت سر تهران در حال دویدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید