السیسی: در صورت انتخاب، اخوان‌المسلمين جايی در مصر نخواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر با متهم کردن جماعت اخوان المسلمین به داشتن ارتباط با گروه‌های تروریستی، گفت: "من حضور اخوان المسلمین در عرصه سیاسی مصر را نخواهم پذیرفت."

مارشال عبدالفتاح السیسی فرمانده و وزیر دفاع سابق مصر و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور تاکید کرد در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری قریب الوقوع مصر، پیروز شود، جماعت اخوان المسلمین نقشی در این کشور نخواهد داشت.

وی در نخستین مصاحبه تلویزیونی خود با تلویزیون الحدث العربیه، تاکید کرد نامزد ارتش مصر در انتخابات ریاست جمهوری نیست.

السیسی افزود: ارتش مصر در گذشته بر کشور حکومت نکرده است تا اینکه امروز بار دیگر حکومت کشور را در دست بگیرد. در صورتی که من رئیس جمهور شوم، نیروهای مسلح در حکومت دخالت نخواهند کرد. در سی سال گذشته ارتش مصر نقشی در اداره امور کشور نداشت و فقط به وظایف اصلی خود برای دفاع از مرزهای کشور عمل می کرد.

وی در این مصاحبه فاش کرد که تاکنون دو بار هدف ترور قرار گرفته است، اما به نام عاملان ترور خود اشاره نکرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که چه تعداد سوء قصد افشا شده، گفت: "دو مورد تلاش برای ترور من آشکار شده است. من به سرنوشت اعتقاد دارم و از این توطئه‌ها نمی‌ترسم".

السیسی افزود: "یکی از مشکلات رژیم های سابق مصر آن بود که با مردم در ارتباط نبودند. همه پرسی قانون اساسی مصر حامل پیامی برای نامزدی من در انتخابات ریاست جمهوری بود".

وی در ادامه گفت: " من برای نامزدی در این انتخابات از نیروهای مسلح اجازه نگرفتم. من با هیچ کسی در داخل یا خارج کشور درباره تصمیم خود برای نامزدی در این انتخابات مشورت نکردم. فرماندهی نظامی در تمام زندگی من، تجربه کافی برای اداره کشور و برعهده گرفتن ریاست جمهوری را فراهم کرده است".

عبدالفتاح السیسی افزود: "گفتمان افراطی دینی باعث مخدوش شدن وجهه اسلام در غرب شده است. ما نمی‌توانیم به عده ای اجازه بدهیم به نام دین به دیگران اهانت کنند. من زمانی که در نیروهای مسلح بودم، هیچ فعالیت سیاسی نداشتم. از زمانی که از وزارت دفاع خارج شدم، گزارش های مربوط به افکار عمومی در اختیار من قرار نمی گیرد. من به ملاحظات عده ای درباره استفاده از لباس نظامی در زمان اعلام استعفای خود احترام می‌گذارم. برنامه انتخاباتی من رؤیایی قابل تحقق است. من بر توسعه کشور و استفاده از کانال سوئز به این منظور تاکید دارم".

السیسی خاطر نشان کرد: "منهدم کردن تونل‌ها در مرز مصر با نوار غزه برای تامین امنیت ملی مصر ضروری بود. امنیت و ثبات مهمترین پرونده هایی است که من درباره آنها تلاش خواهم کرد. عملیات ارتش در صحرای سینا مدت زیادی طول کشید تا حتی الامکان از کشته شدن افراد بیگناه جلوگیری کنیم. من اطمینان داشتم تفکر اخوان المسلمین به گونه ای است که امکان ادامه کار آن وجود ندارد. یکی از رهبران اخوان المسلمین من را تهدید کرد افراد مسلح از سوریه، افغانستان و لیبی به مصر خواهند آمد تا با ارتش بجنگند. به نظر می رسد ملت مصر آشتی با اخوان المسلمین را رد می‌کند. اگر من به ریاست جمهوری برسم اخوان المسلمین در کشور جایی نخواهند داشت".

السیسی در این مصاحبه، با متهم کردن جماعت اخوان المسلمین به داشتن ارتباط با گروه های افراطی گفت: "من حضور اخوان المسلمین در عرصه سیاسی مصر را نخواهم پذیرفت. ملت مصر با اراده خود به حکومت اخوان المسلمین پایان داد و عامه مردم از من برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کردند. اخوان المسلمین با گروه های افراطی از جمله انصار بیت المقدس در ارتباط است و این گروه ها ارتباط خود با اخوان المسلمین را نفی می کنند تا این جماعت به ارتباط با گروه های تروریستی متهم نشود"

بیشترین بازدید موضوعات مهم