اولین گروه از محاصره شدگان حمص از این شهر خارج شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی عملی شدن توافق آتش بس میان نیروهای اسد و مخالفان برای خروج جنگجویان و غیر نظامیان محاصره شده در حمص، روز چهارشنبه 120 نفر از غیر نظامیان و کسانیکه طی درگیری ها زخمی شدند، به عنوان اولین گروه به وسیله سه اتوبوس از محله های حمص قدیم خارج شده و به شهرک "بلده الدار" واقع در 20 کیلومتری شهر حمص انتقال داده شدند.

فعالان سوری بامداد روز چهارشنبه 7-5-2014، از رسیدن اتوبوس های سازمان ملل متحد به حمص برای انتقال محاصره شدگان نظامی وغیر نظامیان مخالف اسد از این شهر به مناطق دیگری، خبر دادند.

به گزارش فعالان حقوق بشری سوریه، قرار است تعداد 1200 نفر از افراد مسلح و غیر نظامیان محاصره شده در حمص امروز شهر را ترک کنند.

طبق این گزارش تنها 6 خانواده مسیحی در شهر باقی خواهند ماند این خانواده ها ماندن در حمص بر خروج از آن را ترجیح دادند.

این توافق به سرپرستی سازمان ملل متحد و با حضور نمایندگانی از روس و ایران صورت گرفته است.

مخالفان مسلح سوری روز شنبه اعلام کردند، در قبال آتش بس موقت در حمص که ازروز 3 مه 2014 آغاز شد، آنها نیز یک زن و 20 جنگجوی ایرانی ولبنانی به همراه یک افسر روسی به اسارت درآمده را آزاد خواهند کرد.

به گزارش تلویزیون العربیه به اسارت درآمدن زن و20 جنگجوی ایرانی و نیز اسارت یک افسر روسیه ، باعث دخالت تهران و مسکو در عملیات آتش بس موقت در حمص شده است.

مردم شهر حمص پس از اعلام آتش بس میان نیروهای اسد و مخالفان سوری که بیش از دو سال طعم گرسنگی و جنگ و ناامنی را تحمل کردند، اکنون به انتظار دریافت کمک های انسانی سازمان ملل متحد نشسته اند.

در توافق آتش بس میان نیروهای اسد و مخالفان که بعد از ظهر جمعه آغاز شد، مقرر گردید که مخالفان نیروهای خود را از شهر خارج کنند و سپس کاروانهای امداد رسانی سازمان ملل برای رساندن غذا و پوشاک و دارو وارد شهر شوند.

توافق با نظارت سازمان ملل متحد و از طریق تیم اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه انجام گرفت.

سازمان ملل متحد متعهد شده است که وسایل نقلیه را برای کسانی که خواهان خروج از حمص هستند، تهیه کند.

محاصره مناطق قدیمی شهر حمص توسط نیروهای اسد از ژوئن 2012 آغاز شد. تا اینکه در اوایل سال جاری در پی توافق آتش بس که با نظارت سازمان ملل انجام گرفت، تعداد 1400 نفر از محاصره شدگان این شهر خارج شدند. اما با این حال هنوز حدود 1200 جنگنجوی نظامی مخالف اسد و120 غیر نظامی و 60 فعال سیاسی در شهر حمص باقی ماندند.

حمص دومین شهری بود که در مارس سال 2011 پس از قیام شهر درعا علیه رژیم اسد قیام کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید