اولین دیدار محمود عباس با رهبر حماس بعد از تفاهم نامه آشتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بعد از تفاهم نامه آشتی بین دو جنبش رقیب فلسطینی، محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین و خالد مشعل، رهبر حماس قرار است روز دوشنبه 5 ماه مه در دوحه پایتخت قطر با یکدیگر دیدار کنند.

یک مقام ارشد فلسطینی در رام الله به خبرگزاری فرانسه گفت: "عباس قرار است امروز در دوحه با مشعل دیدار کند، ولی هنوز زمان دقیق آن تعیین نشده است."

رهبر فلسطینی روز یکشنبه وارد پایتخت قطر شد و روز دوشنبه پس از دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، ولیعهد قطر، در یک مهمانی عروسی خانوادگی شرکت کرد.

آخرین باری که دو رهبر فلسطینی با یکدیگر ملاقات کردند در قاهره و در ژانویه سال 2013 بود.

جنبش الفتح محمود عباس، که ریاست سازمان آزادیبخش فلسطین را به عهده دارد و بر کرانه خاوری حکومت می کند، مدتهاست با جنبش حماس خالد مشعل رقابت شدیدی را دارد. حماس با توسل به زور در سال 2007 قدرت را از طرفداران عباس در نوار غزه گرفت و آنها را سرکوب کرد.

تلاشهای اولیه برای آشتی دو جنبش رقیب با شکست روبرو شد، اما در 23 آوریل سازمان آزادیبخش و حماس اعلام کردند برای همکاری و تشکیل یک دولت مستقل جدید به توافق رسیده اند.

خبر این توافق با واکنش خشم آلود اسراییل روبرو شد و این دولت اعلام کرد که حاضر به مذاکره با حکومت فلسطینی که از حمایت حماس برخوردار باشد نیست و این آخرین ضربه به مذاکرات نیمه جان صلح خاورمیانه بحساب می آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید