دوم ماه مه سالگرد راه اندازی اولین تلویزیون در خاورمیانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز جمعه دوم ماه مه، سالگرد راه اندازی اولین کانال تلویزیونی در خاورمیانه است که در سال 1956 برنامه های خود را در بغداد آغاز کرد.


تلویزیون عراق، اولین تلویزیونی بود که در دوم ماه مه سال 1956 ایستگاه های تلویزیونی خود را در خاورمیانه عربی و غیر عربی راه اندازی کرد.


پس از اینکه ملک فیصل دوم پادشاه جوان عراق از نمایشگاهی که شرکت "بای" در بغداد برگزار کرده بود، باز دید کرد، فرمان تاسیس اولین تلویزیون را صادر نمود و با این فرمان تلویزیون عراق راه اندازی، و عنوان قدیمی ترین تلویزیون خاورمیانه و جهان عرب برای خود کسب کرد.


ساعت 5 بعد از ظهر روز دوم ماه مه سال 1956 بود که مردم بغداد برای اولین بار در اطراف اولین دستگاه تلویزیون جمع شدند تا شاهد لحظه افتتاح اولین ایستگاه تلویزیونی عربی توسط ملک فیصل دوم پادشاه آن زمان عراق باشند. اینک با گذشت 58 سال از آن تاریخ شاهد تاسیس صدها کانال تلویزیونی هستیم که برنامه های مختلف تفریحی، اخباری، ورزشی واقتصادی را در همه نقاط جهان پخش می کنند.

در ایران نیز نخستین فرستنده تلویزیونی در ساعت 5 بعد از ظهر جمعه 3-10-1958 راه اندازی و اولین برنامه خود را پخش کرد. این فرستنده که "تلویزیون ایران" نام داشت در ابتدا هر روز، ازساعت 6 بعد از ظهر تا ساعت 10 شب برنامه داشت. تلویزیون ایران در ابتدا به صورت کاملاً خصوصی اداره و هزینه‌های آن از آگهی‌های تبلیغاتی تأمین می‌شد.

ایستگاه فرستنده تلویزیونی پس از یک سال فعالیت، برنامه‌های روزانه خود را در تهران به پنج ساعت افزایش داد و درسال 1959، فرستنده دیگری در آبادان و یک فرستنده تقویتی در اهواز تأسیس کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید