اعلام آتش بس در حمص در قبال آزادی یک زن و 20 جنگجوی ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مخالفان مسلح سوری روز شنبه 3-5-2014 اعلام کردند، در قبال آتش بس موقت در حمص که از صبح امروز 3 مه 2014 آغاز شده، آنها نیز یک زن و 20 جنگجوی ایرانی به همراه یک افسر روسی به اسارت درآمده را آزاد خواهند کرد.

به گزارش تلویزیون العربیه به اسارت درآمدن زن و20 جنگجوی ایرانی و نیز اسارت یک افسر روسیه ، باعث دخالت تهران و مسکو در عملیات آتش بس موقت در حمص شده است.

مردم شهر حمص پس از اعلام آتش بس میان نیروهای اسد و مخالفان سوری که بیش از دو سال طعم گرسنگی و جنگ و ناامنی را تحمل کردند، اکنون به انتظار دریافت کمک های انسانی سازمان ملل متحد نشسته اند.

به گزارش تلویزیون العربیه، در توافق آتش بس میان نیروهای اسد و مخالفان که بعد از ظهر جمعه 2-5-2014 آغاز شد، مقرر گردید که مخالفان نیروهای خود را تا شامگاه شنبه از شهر خارج کنند و سپس کاروانهای سازمان ملل برای امداد رسانی وارد شهر شوند.

طبق این گزارش، توافق آتش بس با نظارت سازمان ملل متحد و از طریق تیم اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه انجام گرفت. طبق این توافق، سازمان ملل متحد متعهد شد که وسایل نقلیه را برای کسانی که خواهان خروج از حمص هستند، تهیه کند.

محاصره مناطق قدیمی شهر حمص توسط نیروهای اسد از ژوئن 2012 آغاز شد. تا اینکه در اوایل سال جاری در پی توافق آتش بس که با نظارت سازمان ملل انجام گرفت، تعداد 1400 نفر از محاصره شدگان این شهر خارج شدند. اما با این حال هنوز حدود 1200 جنگنجوی نظامی مخالف اسد و120 غیر نظامی و 60 فعال سیاسی در شهر حمص باقی ماندند.

حمص دومین شهری بود که در مارس سال 2011 پس از قیام شهر درعا علیه رژیم اسد قیام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید