عراقی ها به امید تغییر، منتظر نتایج انتخابات پارلمانی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از پایان رای گیری عراقی ها، به امید ثبات و تغییرات ریشه ای در کشورشان منتظر اعلام نتایج شمارش آرا در اولین انتخابات پارلمانی پس از خروج نیروهای آمریکایی هستند.

منابع رسمی عراق روز پنجشنبه 1-5-2014 اعلام کردند که بيش از 60 درصد از واجدین شرايط در انتخابات پارلمانی این کشور که روز چهارشنبه برگزار شد، شرکت کردند.

با اینکه نتایج انتخابات به طور رسمی هنوز اعلام نشده است، اما برخی منابع رسانه ای از پیروزی ائتلاف های بزرگ "سنتی" مانند ائتلاف " دولت قانون " به رهبری نوری مالکی نخست وزیر و ائتلاف " شهروند " به رهبری عمار حکیم رئیس مجلس اعلی عراق، و ائتلاف "آزادگان " وابسته به طیف صدری ها در استان های مرکزی و جنوبی با اکثریت شیعه، خبر دادند. این در حالی است که ائتلاف "متحدون" به رهبری اسامه نجفی رئیس پارلمان عراق در استان های سنی نشین عراق، و حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی و جنبش "کارن" به رهبری نچیروان مصطفی در اقلیم کردستان بیشترین آرا را کسب کردند.

گفتنی است که انتخابات در همه استانهای عراق، از جمله انبار، که شاهد در گیری و ناامنی است برگزار شد، و رقابت ها برای 328 کرسی پارلمان میان 9032 نامزد، که 6425 مرد و 2607 زن هستند، برگزار می شود.

تعداد رای دهندگان واجدین شرایط 20 میلیون و 437 هزار و 712 نفر است .

طبق این گزارش تعداد رای دهندگان تحت پوشش ویژه یک میلیون و 23 هزار نفر است. تعداد 26 هزار و 350 نفر نیز از خانه هایشان آواره شدند.

گفته می شود بیش از 100 هزار نفر از نمایندگان گروههای سیاسی 1249 از ناظران بین المللی و 37 هزار و 509 ناظر محلی و 278 نماینده رسانه های بین المللی و 1915 نماینده رسانه محلی بر این انتخابات نظارت دارند.

کمیسیون عالی مستقل انتخاباتی عراق روز چهارشنبه اعلام کرد حدود 60 درصد از واجدان شرایط رای دادن در انتخابات پارلمانی این کشور رای خود را به صندوق ها انداختند.

مقداد الشریفی رییس اداره انتخابات در کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق در نشست خبری در بغداد که حدود سه ساعت بعد از بسته شدن مراکز رای گیری صورت گرفت گفت: " درصد مشارکت نسبت به ثبت نام واجدین رای شصت درصد بوده است".

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بغداد، الشریفی در همین حال تاکید کرد: " این میزان برخی از مناطق را شامل نمی شود و این یعنی درصد اعلام شده نهایی نیست و ما منتظر دریافت آمار و ارقام از برخی مناطق که رقابت در آن ها بسیار داغ بوده است هستیم".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید