.
.
.

تابعیت بریتانیایی همسر بشار اسد مانعی برای نامزدیش در انتخابات ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک دیپلمات سوری جدا شده از رژیم این کشور گفت با توجه به تابعیت بریتانیایی اسما اسد همسر رئیس جمهوری سوریه، بشار اسد از نظر قانونی حق ندارد خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کند. انتخابات ریاست جمهوری سوریه قرار است در 3 ژوئن سال جاری برگزارشود.

به گزارش خبرگزاری "آناتولی" خالد ایوبی کاردار سابق سفارت سوریه در لندن که در سال 2012 از رژیم سوریه جدا شده و به مخالفان پیوست در تماسی تلفنی با این آژانس، گفت: "اسد با زنی ازدواج کرده که تابعیت خارجی دارد و این مسئله با قانون سوریه و شرایط نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری در تناقض است" .

اسما الاخرس، همسر بشار اسد رئيس جمهور سوریه، شهروند بریتانیایی است و در آنجا بدنیا آمد و پدر و مادر وی از استان حمص سوریه هستند. او تابعیت سوریه ای را از طریق پدر و مادر سوری خود نیز دارد. اسما پس از ازدواج با بشار اسد در سال 2000 به سوریه منتقل شد و زندگی مشترک را با بشار اسد آغاز کرد. وی دارای سه فرزند است.

در متن قانون انتخابات عمومی جدید سوریه که در ماه مارس گذشته در پارلمان این کشور به تصویب رسید، آمده است که نامزدهای پست ریاست جمهوری از نظر سنی نباید کمتر از چهل سال باشند، در سوریه متولد شده، از پدر و مادری سوری باشند، و تابعیت غیر سوریه نداشته، یا آنرا لغو کرده باشند.

در قانون تابعیت سوری نیز آمده است که شخصی که تابعیت خارجی را به درخواست خود قبل از لغو تابعیت سوریه بگیرد، تمام جنبه های قانونی سوریه در همه موارد، بر او منطبق خواهد شد و اگر دو تابعیت داشته باشد به یک تا سه ماه حبس و جریمه پانصد تا دو هزار لیره سوری محکوم می شود.

طبق گزارش خبرگزاری "آناتولی" به نقل از منابع حقوقی و قانونی سوریه، داشتن تابعیت دوگانه سوریه و غیر سوری یک "جرم" است و شامل پیگرد قانونی است.

این منابع اشاره کردند که رژیم سوریه برای توجیه داشتن تابعیت دوگانه و عدم تطبیق قانون لغو تابعیت غیر سوری این مسئله را مطرح می کند که برای اینکه پل ارتباط سوری های مهاجر را با وطنشان قطع نکند این قانون را به اجرا نمی گذارد.

اما مخالفان می گویند، شرایط جدید قانون انتخابات که پارلمان سوریه برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به تصویب رسانده به هدف محروم کردن اکثریت اپوزیسیون از شرکت در انتخابات آینده و به نفع بشار اسد انجام گرفته است.

مخالفان بر این عقیده اند که شرط 10 سال اقامت متوالی در کشور، نامزدهای معارض را از دایره انتخابات خارج می کند چون اکثر مخالفان اسد خصوصا از سال 2011 تاکنون در خارج از سوریه بسر می برند.