.
.
.

صدها یمنی با حمایت مالی ایران جذب شبکه های جاسوسی می شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع سیاسی در صنعا روز پنجشنبه 17-4-2014 از گسترش فعالیت شبکه های متعدد جاسوسی ایران در یمن و جذب و آموزش صدها نفر از جوانان این کشور در داخل ایران و لبنان خبر دادند.

طبق این گزارش این افراد با کمک و حمایت های مالی ایران، و تحت پوشش موسسات خیریه، خدمات اجتماعی، سازمان های رسانه ای و آموزشی به فعالیت های جاسوسی به نفع جمهوری اسلامی در یمن ادامه می دهند.

طبق این منابع اخیرا تعدادی از عناصر حزب الله لبنان به یمن ارسال شدند تا مدیریت شبکه های جاسوسی ایران در صنعا را که به صورت سازمان های رسانه ای عمل می کنند به عهده بگیرند.

منابع امنیتی به العربیه تاکید کردند که دهها تن از فعالان ، خبرنگاران و برخی از نمایندگان پارلمان یمن از طریق حوثی ها و حزب الله لبنان، با ایران ارتباط برقرار کردند و با گرفتن کمک های مالی به تشکیل شبکه های جاسوسی در مناطق مختلف یمن پرداختند.

برخی از فعالان و مبلغان وابسته به حوثی ها از طریق بیروت از جوانان یمن به بهانه های مختلف مانند فعالان جامعه مدنی و غیره به ایران سفر می کنند و سپس ایران با تامین مالی آنها را به فعالیت های جاسوسی برای خود بکار می گیرد.

طبق این گزارش این افراد هنگام سفر به لبنان در گذرنامه هایشان ورود زده نمی شود و سپس با گذرنامه های لبنانی که توسط حزب الله برای آنها تهیه می شود وارد ایران شده و دوره های آموزشی برای فعالیت های جاسوسی و غیره را طی می کنند.

علاوه بر این فعالیت ها صدهها یمنی در چارچوب دوره های تحصیلی که از طریق موسسان دینی حوثی ها وارد ایران می شوند و در آنجا دوره می بینند. در ماه ژوئن سال گذشته دولت یمن 30 دانشجو را به همراه یکی از مبلغان حوثی ها که قصد سفر به ایران را داشتند را در فرودگاه صنعا بازداشت کرد.

هشام شرف، وزیر آموزش عالی یمن، اخیرا گفته است بورسیه دولتی برای ارسال دانشجویان یمنی به ایران از نه سال پیش متوقف شد و این به معنای آن است که همه دانشجویانی که در ایران مشغول تحصیل هستند، توسط انجمن ها و موسسات مذهبی وابسته به حوثی ها به ایران رفتند و هزینه مالی آنها را ایران می پردازد.