.
.
.

"فوتبال" بلای جان الساعدی قذافی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

الساعدی قذافی فرزند رهبر مخلوع لیبی که هم اکنون در بازداشت به سر می برد ، هفته آینده به اتهام قتل 20 نفر از تماشاگران فوتبال در سال 1996 محاکمه خواهد شد.

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف با انتشار گزارشی نوشته است که براساس تحقیقات صورت گرفته پس از سرنگونی رژیم سابق لیبی ، الساعدی قذافی فرزند رهبر مخلوع این کشور ، در حادثه قتل تماشاگران و کشته شدن یکی از مربیان سابق فوتبال لیبی دست داشته است.

در بازی نهایی لیگ فوتبال لیبی در سال 1996 ، محافظان الساعدی به استادیوم فوتبال در طرابلس هجوم آورده و با تیراندازی به سمت تماشاگران 20 نفر از آنها را کشته اند.

برخی از شاهدان آن حادثه گفته اند که الساعدی در آن زمان پشت درهای استادیوم حضور داشته . به گفته شاهدان هنگامی که تیم الاهلی با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید ، تماشاگران به شادی پرداختند اما الساعدی گمان کرد که تماشاگران در حال اعتراض به نتیجه هستند.

مصباح شنقب دروازه بان تیم الاهلی در آن دوره از بازی ها ، به روزنامه دیلی تلگراف گفته است : تماشاگران شادی می کردند و به نتیجه اعتراضی نداشتند ، هنگامی که تیراندازی شد ، زمین گیر شدم .

حسین سالم یکی از تماشاگران گفت : محافظان الساعدی برای مدت 15 دقیقه به سمت تماشاگران تیراندازی کردند و در جریان این تیر اندازی ۲۰ نفر کشته شدند.

قرار است علاوه بر الساعدی القذافی ، عبدالله السنوسی رئیس سازمان اطلاعات لیبی به عنوان یکی از متهمان اصلی این قتل عام در دادگاه حضور یابد.


علاوه بر این پرونده ، الساعدی همچنین به اتهام دست داشتن در قتل بشیر الریانی بازیکن و مربی سابق تیم طرابلس در سال 2006 ، محاکمه می شود.

الریانی یکی بارزترین منتقدان معمر القذافی رهبر برکنار شده لیبی بود. او در سال 2006 ناگهان ناپدید شد اما پس از چندی فرزندانش جسد بی جان او را در یکی از بیمارستان های طرابلس پیدا کردند.

الساعدی القذافی تا پیش از سرنگونی رژیم پدرش در سال 2011 به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال لیبی و رئیس افتخاری تیم فوتبال الاهلی این کشور بود.