.
.
.

شهرداری دبی اجرای پروژ شهر علاء الدین را آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شهرداری دبی اجرای پروژه شهر علاء الدین را مرکب از سه برج در بندر دبی آغاز کرد. وجه تسمیه این پروژه این است که در آن تلاش می‌شود از زمین استفاده نشود و در آب اجرا شود.

این پروژه شامل دفا‌تر تجاری و یک هتل در سه برج است که تا مسافت ۴۵۰ متر امتداد خواهند داشت.

مهندس حسین ناصر لوتاه مدیرکل شهرداری دبی به روزنامه «البیان» گفت که پروژه در بندر کشتی‌های تجاری در خور دبی در منطق رقه خارز از منطقه دبی قدیم اجرا می‌شود که شامل سه برج با ارتفاع‌های مختلف و چند پارکینگ است.

او خاطرنشان کرد که هدف از این پروژه ساخت برج‌هایی با اشکالی به منظور یادآوری اسطوره‌های قدیمی است؛ و نیز به زیبایی شهر بیفزاید و وجهه گردشگری متمایزی به آن ببخشد. او تاکید کرد که این پروژه خارج از منطقه حفاظت شده خور اجرا می‌شود که به ثبت سازمان میراث جهانی رسیده است.

او افزود: «اجرای این پروژه در این منطقه دارای اثر تمدنی و تاریخی در سطح جهان خواهد بود و باعث افتخار نسل‌های آینده به خاطر پیشرفت امارت برپایه دیدگاه شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس کشور و حاکم دبی می‌شود. به علاوه دستاورد اقتصادی و غیر مستقیمی که در دراز مدت از راه افزایش گردشگری در امارت خواهد داشت به ویژه اینکه دبی در آستانه یک جهش جهانی قرار دارد و قرار است میزبان نمایشگاه جهانی اکسپو۲۰۲۰ شود. انتظار می‌رود این پروژه باعث استفاده بهینه از زمیین در این منطقه و در نمای خور شود و این خود بخشی از اهداف گردشگری در زمینه استفاده بهینه از زمین در امارت است.»

توصیف پروژه

لوتاه ادامه داد که چالش‌های پروژه، به ویژگی موقعیت مکانی آن و نحوه رسیدن به ساختمان‌ها و ورود به آن‌ها نهفته است. برای تعامل با این چالش پل‌هایی مجهز به دستگاه‌های زمینی تهویه در نظر گرفته شده است که برج‌ها، ورودی‌ها و پارکینگ‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کند؛ به ویژه اینکه هدف این است تا از ورود به پیاده روهای پر ازدحام بندر که همواره شاهد روند بارگیری و پیاده کردن بار است، اجتناب شود. همچنین گردشگران بتوانند بر فراز بندرگاه کشتی‌ها قدم بزنند و این بندرگاه را که یکی از نمادهای تاریخی و گردشگری و چهره واقعی تاریخ امارت است را مشاهده کنند.

او افزود پس از ورود به برج‌ها، گردشگران و زائران از اِشرافی که بر نمای خور وجود دارد و همچنین بافت معماری در بندر خور لذت خواهند برد. بخش مدرن امارت، آسمان خراش‌ها و برج خلیفه را نیز خواهند دید.

450 متر پل

برج‌های سه گانه بر روی برجی به طول حدود ۴۵۰ متر واقع خواهند بود که به پارکینگی با ظرفیت ۹۰۰ خودرو منتهی می‌شود. حرکت مردم به واسطه زمینه‌ای متحرک در امتداد پل‌ها صورت می‌گیرد. ارتفاع برج‌ها با ارتفاع ساختمان‌های مشرف بر خور در منطقه الرقه همگون است. ارتفاع برج‌های سه گانه بالغ بر ۳۴، ۲۶ و ۲۶ طبقه شامل بر دفا‌تر تجاری و هتل خواهد بود.

مساحت اجمالی پروژه حدود ۱۱۹۰۰۰ متر مربع خواهد بود که ۱۰۰۰۰ متر مربع از آن به پل‌های متحرک اختصاص خواهد یافت. اما مساحت اجمالی قابل اجاره ۶۶۰۰۰ متر مربع است. برج‌های سه گانه در انتهای پیاده روهای بندر ساخته خواهد شد که مساحت هرکدام از آن‌ها، حدود ۱۲۰۰ متر مربع خواهد بود. اما پارکینگ‌ها در حاشیه منطقه بندر ساخته و به وسیله پل با برج‌ها مرتبط خواهند شد. ورودی‌های پارکینگ‌ها در خیابان بنی یاس واقع خواهد بود.

ارتفاق ساختمان پیشنهادی برای هتل معادل ۳۴ طبقه می باشد.