فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شروع کمپین های انتخاباتی عراق در میان موج خشونتها

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  رقابتهای انتخاباتی روز سه شنبه ا آوریل در عراق آغاز شد. انتخابات عمومی عراق روز 30 آوریل برگزار خواهد شد، و در حالیکه عراق یکی از پرخشونت ترین روزهای خود را می گذراند، نوری المالکی برای بار سوم خود را کاندید انتخابات مجلس این کشور کرده است.

  پوسترهای انتخاباتی در بغداد و دیگر شهرهای عراق برافراشته شد، تا کاندیداها برای 328 کرسی نمایندگی مجلس عراق به رقابت بپردازند.
  بنظر نمی رسد که هیچ یک از احزاب بتوانند اکثریت مطلق را در این انتخابات بدست آورند، و در گذشته هم تشکیل دولتها در عراق یک فرایند بسیار طولانی و پیچیده بوده است.

  بنا بر خبرهای تایید نشده، احتمالا رای گیری در استان غربی الانبار عراق برگزار نخواهد شد. الانبار از ابتدای سال جاری دستخوش ناآرامی شده و شبه نظامیان یکی از شهرهای مهم این استان، که بسیار به بغداد نزدیک هم هست، را در اختیار خود دارند.

  رای دهندگان عراقی لیست بالا بلندی از شکایات دارند، که از آن میان به قطعی های طولانی برق، وضعیت نابسامان آب و فاضلاب، فساد گسترده، نرخ بالای بیکاری و خشونتهای روزانه می توان اشاره کرد که از ابتدای سال جاری منجر به کشته شدن 2200 نفر شده است.

  این انتخابات اولین در ظرف 4 سال گذشته است، و بنظر می رسد "ائتلاف دولت قانون" به رهبری نوری المالکی بتواند بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را از آن خود کند. اما گفته می شود که حزب مالکی در منطقه شیعه نشین جنوب عراق با رقیبان سرسختی همچون لیست "شهروندان" که به ایران نزدیک است و حزب "الاحرار" وابسته به مقتدی صدر روبرو باشد.

  در مناطق سنی نشین شمال و غرب، چندین بلوک سنی و از جمله بلوک وابسته به سخنگوی پارلمان و معاون نخست وزیر فعال هستند.

  در منطقه خود مختار کردستان عراق، دو حزب پرسابقه پیشین در کنار یک حزب نسبتا جدید به رقابت می پردازند.

  تحلیلگران از آن بیم دارند که شبه نظامیان برای برهم زدن جریان انتخابات در روزهای آینده بر میزان حملات خود بیافزایند. شبه نظامیان سنی دولت شیعه عراق را قانونی نمی دانند و آنرا متحد ایران و مسبب ناآرامی های این کشور می شناسند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران