فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سرنوشت جاسوس اسراییلی به مذاکرات صلح خاورمیانه گره خورده است

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  ایالات متحده آمریکا و اسراییل مذاکراتی را برای آزادی احتمالی جاسوس اسراییل، جاناتان پولارد آغاز کردند تا مذاکرات شکننده صلح خاورمیانه را نجات دهند.

  منابع مطلع در آمریکا گفتند هنوز هیچ تصمیمی برای آزادی پولارد گرفته نشده، و این نیاز به موافقت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دارد. آزادی احتمالی پولارد بخشی از مذاکرات انجام شده برای دستیابی به یک توافق جامع با اسراییل است که هنوز نهایی نشده است.

  گفتگو در باره آزادی پولارد در سفر دوشنبه 31 مارس جان کری، وزیر خارجه آمریکا به اسراییل مطرح شد. کری برای میانجیگری بین اسراییل و فلسطینیان برسر آزادی زندانیان فلسطینی به منطقه سفر کرده است.

  به گزارش سی ان ان، این منابع گفتند که در ازاء آزادی پولارد، اسراییل باید امتیازات مهمی به فلسطینیان بدهد، که از جمله متوقف کردن شهرکسازی، آزادی بیشتر زندانیان فلسطینی، و موافقت با تمدید مذاکرات صلح بعد از ضرب الاجل پایان ماه آوریل است.

  پولارد، مامور امنیتی سابق آمریکاست که به جرم جاسوسی برای اسراییل دستگیر شد و در سال 1987 به حبس ابد محکوم گردید. محکومیت او یکی از موارد اختلاف بین دو کشور آمریکا و اسراییل است.

  آزادی پولارد می تواند به اسراییل انگیزه لازم برای امتیازدهی را بدهد، و مذاکرات معوق مانده صلح خاورمیانه دوباره به جریان بیاندازد.

  اسراییل بارها سعی کرده تا آزادی پولارد را به سرنوشت مذاکرات صلح مرتبط سازد، اما مقامات کنونی و پیشین آمریکا معتقدند که آزادی او باید در گرو یک توافق جامع صلح بین اسراییل و فلسطینیان باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران