.
.
.

موفقیت حزب صلح و دموکراسی درمناطق کردنشین ترکیه در انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در انتخابات شهرداریهای ترکیه، در روز یکشنبه 30 مارس، حزب کرد "صلح و دموکراسی" (بی.دی.پی) کنترل 9 استان را بدست آورد.

سایت خبری رودا، از اربیل کردستان عراق روز یکشنبه 31 مارس اعلام کرد آمارهای تایید نشده حکایت از پیروزی بی.دی.پی در استانهای کردنشین دیاربکر، باتمان، سیرناک، حکاری، وان، اگدیر، سیرت و درسیم دارد.

بی.دی.پی با پیروزی سیاستمدار کرد احمد ترک و کاندید زن آشوری بطور مشترک شهرداری ماردین را در اختیار گرفت.

حزب کرد "بی.دی.پی" برای اولین بار در سال 2009 در انتخابات شهرداریهای ترکیه اجازه شرکت یافت و توانست در 99 شهر کوچک به پیروزی برسد. در آن انتخابات این حزب 5.7 درصد آرا را از آن خود کرد و این رقم را در انتخابات پارلمانی 2011 به 6.5 درصد افزایش داد.

حزب حاکم عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان اکثریت آرا را در انتخابات روز یکشنبه این کشور بدست آورده و حوزه اصلی پیروزی این حزب در مناطق غربی کشور بوده است. در مناطق شرقی این حزب با حزب بی.دی.پی برای آرا کردهای ترکیه رقابت می کند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در رقابتهای انتخاباتی در شهر کردنشین دیاربکر، به حزب بی.دی.پی. حمله کرد و آنرا شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکیه دانست. او گفت که این حزب جوانان کرد را به کوهستانها می فرستد تا کشته شوند.

اما در جریان انتخابات اخیر، حزب حاکم 45 نفر از زندانیان کرد را که متهم به هواداری از حزب کارگران کردستان ترکیه بودند از زندان آزاد کرد. بسیار معتقدند که این آزادی برای دلجویی از کردها در آستانه انتخابات شهرداریهای صورت گرفته است.

رهبران کرد از آزادی زندانیان استقبال کردند، اما در نیت دولت ترکیه برای برقراری صلح پایدار با کردها ابراز تردید کردند.