.
.
.

مصرشناس بریتانیایی: بزرگترین مقابر پادشاهان در لوکسور را کشف کردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

"جان رومر" مصرشناس 72 ساله بریتانیایی در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز، مدعی شد که قبرهای سه تن از پادشاهان مذهبی مصر را که خیلی بزرگتر و مجلل تر از قبر "توتان خامون" هستند، کشف کرده است. وی مدعی است که قبر تواتان خامون در مقابل این سه قبر مثل پنجره ای رو به نیل است.


به نوشته روزنامه نروژی "داگ بلادت" سئوال این است که آیا واقعا این مصرشناس و شخصیت تلویزیونی توانسته یک گنج واقعی کشف کند؟


جان رومر، به خاطر سفرهای تحقیقی پیشینش به مصر و ساختن چندین برنامه تلویزیونی از مصر، بعنوان یک مصرشناس شناخته می شود. وی همچنین چندین کتاب در باره مصر باستان نوشته است.

رومر می گوید که در ساحل غربی شهر لکسور در جنوب مصر منطقه ای که سابقا شهر باستانی "تبن" قرار داشته، را پیدا کرده است که این سه قبر بزرگ و وسیع در آن قرار دارند. این سه قبر متعلق به پادشاهان مذهبی، "هریهور"، "پیانخ" و "منخپرره" می باشند.

این سه تن از شخصیت ها مهم مصر در سال های 1100 تا 1000 قبل از میلاد مصر می باشند. این دوره یکی از شکوفاترین دوره های مصر است.

رومر با آلکس پدن، متخصص لوح های تاریخی، همکاری می کند که سنگ نوشته هایی یافته است که "هریهور" را ردیابی می کند.

"پدن" می گوید: "به احتمال زیاد "هریهور" در یک تابوت زرین همانند تابوت توتان خامون دفن شده است. ما احتمالا تابوت ها، اشیاء مرمری، مجسمه های طلایی و تخت تاج هایی در این قبرها خواهیم یافت".

خطر خرابکاری پیش از حفاری ها

رومر می گوید، می توانم ثابت کنم که هدایایی را که درقبرهای دره شاهان که فراعنه سلسله های هیجدهم تا بیستم مصر در آن دفن شده اند، در این مکان جدید نیز یافت شود.

رومر وقت زیادی برای صبر کردن در حفاری از این مکان ندارد: پیش از هر چیز ما باید منطقه مکشوفه جدید را در مقابل سارقان از مقابر، مورد حفاظت قرار دهیم. منطقه مورد نظر برای حفاری، در اصل از سال 1085 قبل از میلاد دست نخورده باقی مانده است. به گزارش ساندی تایمز، کارشناسان هراس دارند که باستان شناسان آماتور، محل اکتشاف قبرها را با ورود خودروهای سنگین و استفاده از پلکان های نامناسب، ویران کنند.

رومر با نگرانی به ساندی تایمز گفت: "حتی هفته پیش نیروهای امنیتی شهر لکسور سه تن را که بقصد دستبرد به منطقه وارد شده بودند، دستگیر کردند.

جان رومر اولین حفاری خود را در دره شاهان در سال 1977 آغاز کرد. پیش از او، "هووارد کارتر" مصر شناس افسانه ای بریتانیایی در سال 1922 در آن دره تحقیق و حفاری کرده بود که منجر به کشف مقبره توتان خامون، پادشاه فرعونی و جوان مصر باستان شده بود.

"هووارد کارتر" اولین باستان شناس بریتانیایی بود که در این منطقه حفاری های باستان شناسی انجام داده بود. وی پس از کشف مقبره توتان خامون در سال 1922، شهرت جهانی یافت.

کشف کارتر باعث یک مسابقه حفاری در دره شاهان مصر برای یافتن دیگر مقابر پر از گنج شد که ساندی تایمز به آن لقب "تب توتان خامونی" داده است. کارتر در کشف خود به ماسک پادشاه جوان، تخت ها، تاج، گاری ها، ظروف مسی و گلدان های پلمب شده حاوی خاک که قسمت های نرم بدن را که هنگام مومیایی از بدن خارج کرده و در آن قرار داده شده بود، دست یافتند.

رومر می گوید: "تمرکز حفاری های من معطوف به وضعیت کارگرانی خواهد بود که این مقابر را ساختند. سعی خواهد شد تا به سئوالاتی که در باره کارگران و کارکنان این پادشاهان باستانی وجود دارد، پاسخ داده شود. آنطور که به نظر می آید این کارگران روزهای سخت کاری داشته اند."