.
.
.

تیراندازی به یک کشتی نفتکش در تنگه هرمز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیته بین المللی دریانوردی (آی.بی.ام) اعلام کرد روز یکشنبه 30 مارس یک قایق تندروی ناشناس در تنگه هرمز، آبراه مشترک بین ایران و عمان، به سوی یک کشتی نفتکش تیراندازی کرده است.

به گزارش رویترز، خدمه یک نفتکش، روز یکشنبه صبح گزارش دادند که یک قایق تندرو با شش خدمه و تفنگهای خودکار دو بار بسوی این نفتکش تیراندازی کرده اند. خدمه نفتکش با شلنگهای آب پاش به دفع این حمله پرداختند و هم اکنون کشتی و خدمه آن سالم هستند.

با وجود آنکه دزدان دریایی سومالی کشتی ها را در خلیج عدن و آبهای سومالی مورد حمله قرار می دهند، اما حمله به کشتی ها در تنگه هرمز- یک آبراه حساس برای حمل و نقل نفت و گاز- تا کنون نادر بوده است.

به گزارش مرکز کشتی رانی ناتو (ان.اس.سی)، این تیرانداز در آبهای عمان تنگه هرمز، و 90 دقیقه بعد از آن اتفاق افتاده که دو قایق تندروی دیگر با خدمه ای در لباسهای نظامی به یک کشتی تجاری در این تنگه نزدیک شدند.

به گزارش بیانیه ناتو، "دو قایق سبز رنگ با سه یا چهار خدمه که لباس نظامی بتن داشتند و مجهز به مسلسل بودند، تا فاصله 150 متری به کشتی تجاری نزدیک شدند. بعد از چندی، این دو قایق بسوی ساحل ایران بازگشتند."

خدمه نظامی پوش هیچ تیری بسوی این کشتی تجاری که هویت آن آشکار نشده، شلیک نکردند. این حادثه در فاصله 30 میل دریایی از محل کشتی نفتکشی اتفاق افتاده که توسط قایقهای تندروی دیگری به آن شلیک شده است.

سخنگوی مرکز کشتی رانی ناتو گفت که این دو حادثه در دست بررسی است. او گفت که تابعیت این خدمه های غیر تجاری مشخص نشده و هنوز معلوم نیست که آیا این دو حادثه بهم مربوط بوده اند یا خیر.