.
.
.

اعلام پیروزی اردوغان در انتخابات شوراهای شهری ترکیه

نخست وزیر ترکیه به مخالفان در پی " پیروزی" در انتخابات محلی هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، می‌گوید که حزب عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری‌های این کشور پیروز شده است.

گزارش‌های سحرگاه دوشنبه31 مارس که در رابطه با نتایج انتخابات شوراهای شهر ترکیه منتشر شده حاکی از آن است که حزب رجب طیب اردوغان 5/43 درصد آرای شمارش‌شده را کسب کرده است. بیش از 81 درصد آرا شمارش شده است. به گزارش سی‌.ان.‌ان ترک، حزب جمهوری‌خواه خلق، رقیب اصلی حزب عدالت و توسعه، تنها 2/28 درصد آرا را کسب کرده است.

براساس اعلامیه کمیسیون عالی انتخابات ترکیه، بیش از 50 میلیون شهروند ترک در این انتخابات شرکت کردند.

این رای گیری برای انتخاب شهرداران و شوراهای محلی برگزار گردید.

در گزارش دیگری گفته شده که نتایج نهایی رای گیری‌ها هنوز رسما اعلام نشده است اما رسانه‌های ترکیه از پیشتازی حزب عدالت و توسعه خبر داده‌ و برآورد کرده‌اند که این حزب حدود 48 درصد آرا را کسب کرده است.

رجب طیب اردوغان پس از اعلام نتایج اولیه شمارش آراء، طی نطقی از بالکن مقر حزب عدالت و توسعه در آنکارا، حزبش را پیروز انتخابات شوراهای محلی و شهرداری‌ها اعلام کرده است.

نخست‌وزیر ترکیه همچنین هشدار داد مخالفانی که کابینه‌اش را متهم به فساد مالی کرده و باعث درز اسرار دولتی شده اند "هزینه این کار‌ها را پرداخت خواهند کرد".

نخست وزیر ترکیه وعده داده است که "دولت موازی" را در کشورش ریشه کن خواهد کرد.

بسیاری از ناظران، انتخابات روز یکشبنه را نوعی همه پرسی درباره محبوبیت رجب طیب اردوغان توصیف کرده‌اند که نخستین رای گیری بعد از اعتراضات گسترده خیابانی ماه ژوئن سال گذشته علیه دولت آقای اردوغان بود.

قرار است در ماه اوت امسال انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برگزار شود و این موضوع به نتایج انتخابات محلی اهمیت ویژه ای داده است.

حدود 52 میلیون شهروند ترک در 200 هزار شعبه، برای انتخاب نمایندگان خود در شهرداری‌های ترکیه پای صندوق‌های رای رفتند. بنا بر گزارش‌های دریافتی، برغم تدابیر شدید امنیتی هنگام برگزاری این انتخابات، در درگیری‌های انتخاباتی بین طرفداران احزاب مختلف ترکیه حداقل هشت نفر کشته شده‌اند.

حزب عدالت و توسعه در انتخابات محلی سال 2009 میلادی، حدود 38 درصد آرای شرکت کنندگان در انتخابات را به دست آورده بود.
به نظر می رسد حزب حاکم اردوغان این بار توانست نسبت به سال 2009 آراء بیشتری کسب کند.