.
.
.

سعودی: موضوع ایران نباید تنها به مسئله اتمی خلاصه شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زهیر الحارثی، عضو کمیته امور خارجی مجلس شورای سعودی، در مصاحبه با العربیه با اشاره به دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با ملک عبدالله پادشاه سعودی گفت:"کشور سعودی از آمریکا خواست که موضوع ایران را تنها به پرونده اتمی آن کشور خلاصه نکند. بلکه می خواهد از ضمانت هایی که تهران به واشنگتن در این زمینه داده است، آگاه شود".

الحارثی افزود:" ریاض از واشنگتن می خواهد تا حجم خطرات و چالش هایی که منطقه خاورمیانه را تهدید می کند را درک کند و در سیاست هایش نوعی بازنگری و تجدید نظر بکند".

کارشناسان سعودی می گویند ریاض نگران آن است که توافق احتمالی غرب با ایران باعث کاهش فشار بر تهران و در نتیجه ادامه سیاست های توسعه طلبی و دخالت در امور کشورهای دیگر را به دنبال خواهد داشت. اتخاذ چنین سیاستی در برابر ایران از سوی آمریکا از نظر سعودی، توازن منطقه ‌ای را برهم خواهد زد.

سعودی از سیاست های اوباما در قبال بحران سوریه نیز ناراضی است. مقامات سعودی می گویند در حالیکه حکومت بشار اسد با کشتن بیش 140 هزار نفر علنا و به طور مستقیم از سوی جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان و روسیه حمایت نظامی می شود، بیش از 90% جمعیت سنی مذهب سوریه نه تنها حمایت لازم را از کشورهای غربی دریافت نکرده‌اند، بلکه هدف سرکوب وحشیانه نیروهای اسد و حامیان منطقه ای آن قرار گرفته اند.

سعودی همچنین از موضعگیری آمریکا در برابر بحران سیاسی مصر نیز ناخشنود است. اوایل ماه ژوئیه سال گذشته، پس از تظاهرات میلیونی مصری ها علیه حکومت اخوان المسلمین، محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر، بوسیله ارتش این کشور برکنار شد و دولتی انتقالی با حمایت ارتش این کشور زمام امور را در دست گرفت. کشور سعودی اقدام ارتش در خلع رئیس جمهوری مورد حمایت اخوان المسلمین را تایید کرد و به همراه امارات متحده عربی ، کمک‌های مالی گسترده‌ای را در اختیار دولت انتقالی قرار دادند.

ایالات متحده از موضعگیری صریح در حمایت از اخوان المسلمین و مرسی خودداری ورزید، اما نارضایتی خود از اقدام ارتش در برکناری رئیس جمهوری منتخب مصر را نیز پنهان نداشت و با به تعلیق انداختن برخی کمک های مالی و نظامی ، موضعی مخالف ارتش مصر اتخاذ کرد.