اوباما در ریاض: از امضای"توافق بد" با ایران خوداری می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شامگاه شنبه 18-3-2014 در دیدار با ملک عبدالله پادشاه سعودی، ضمن تاکید بر منع ایران از دستیابی به سلاح هسته ای، گفت:" ما از قبول "توافق بد " با ایران خوداری خواهیم کرد".

وی افزود:" تمرکز ایالات متحده آمریکا بر سر مسئله هسته ای به این معنا نیست که ما از فعالیت های ایران در بی ثبات کردن منطقه چشم پوشی کرده یا آن را در نظر نگیریم ".

رئیس جمهور آمریکا در دیدار خود با ملک عبدالله همچنین درباره روابط پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا، گفت:" منافع استراتژیک دو کشور به قوت خود باقی خواهد ماند".

اوباما در این دیدار تلاش کرد به ملک عبدالله اطمینان دهد که ایالات متحده آمریکا از مخالفان میانه رو سوری حمایت کرده و از امضای هرگونه "توافق بد" با ایران خودداری خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار بیشتر بر اهمیت روابط استراتژیک میان کشور متبوعش با بزرگترین صادر کننده نفت در جهان و بحران های جاری در خاورمیانه تاکید کرد. اما در باره مسئله انرژی یا حقوق بشر اظهار نظری نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه به سفر خود به سعودی پایان داد و به واشنگتن بازگشت وی در این سفر کوتاه با ملک عبدالله پادشاه سعودی، شاهزاده سلمان ولیعهد و شاهزاده مقرن جانشین ولیعهد نیز دیدار کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد اوباما در این دیدار بر اهمیت روابط استراتژیک دو کشور تاکید کرده و به سعودی اطمینان داد که در مذاکرات هسته ای با ایران "توافق بد" را قبول نخواهد کرد. دو طرف همچنین درباره مذاکرات فلسطینی ها و اسرائیل و بحران سوریه گفت و گو کردند.

ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی، بعد از ظهر امروز جمعه ۲۸-۳-۲۰۱۴ با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در محل اقامت خود در روضة الخُریم، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه به ریاض رسیده بود و در فرودگاه بین المللی ملک خالد، مورد استقبال امیر منطقه ریاض، شاهزاده خالد بن بندر و شماری از شاهزادگان و مسئولان قرار گرفته بود.

برتادیت ميهان سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا بر اهمیت سفر اوباما و تاثیر آن بر روابط نظامی و امنیتی مستحکم میان سعودی و آمریکا، تاکید کرده است.

او افزود که اوباما، ملک عبد الله را در جریان دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ قرار خواهد داد.

بنا بر اظهارات میهان، اوباما در گفت‌و‌گو با ملک عبدالله بر ادامه مقابله واشینگتن با «حمایت ایران از گروه‌های تروریستی» تاکید خواهد کرد.

او افزود که دو طرف، افزایش پشتیبانی موثر از اپوزیسیون میانه روی سوریه از جمله ارائه کمک‌های نظامی، علاوه بر منافع مشترک در حمایت از همسایگان سوریه به ویژه لبنان و اردن را به بحث خواهند گذاشت.

در همین راستا، خبرگزاری رسمی سعودی (واس) نوشت که در دیدار اوباما و ملک عبد الله، روابط دو جانبه میان دو طرف و گسترش آن در همه زمینه‌ها به علاوه مسائل منطقه‌ای و بین المللی دارای اهتمام مشترک، به بحث گذاشته خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید