.
.
.

رییس جمهور ترکیه: ممنوعیت تویتر "بزودی" رفع می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رییس جمهور ترکیه روز یکشنبه 23 مارس 2014 گفت دولت بزودی ممنوعیت دسترسی به سایت تویتر را رفع می کند. این ممنوعیت باعث انتقادهای بسیاری در داخل و در خارج ترکیه شده است.

عبدالله گل، رییس جمهور ترکیه، پیش از ترک این کشور به مقصد هلند، به خبرنگاران گفت: "بستن اینترنت و سایتهایی مانند "تویتر" از نظر قانونی امکان پذیر نیست."

اوگفت: "به باور من این مشکل بزودی حل می شود."

"این وضعیتی ناخوشایند برای کشوری پیشرفته مانند ترکیه است. ترکیه وزنه ای در منطقه بحساب می آید و هم اکنون مشغول مذاکره با اتحادیه اروپاست. به همین دلیل این موضوع بزودی برطرف خواهد شد."

رییس جمهور ترکیه گفت که شرکت آمریکایی تویتر وکیل گرفته تا با مقامات ترک وارد مذاکره شود.

او گفت: "تویتر نماینده ای در ترکیه ندارد. باید ما با این شرکتهای بزرگ روابط خوبی داشته باشد. آنها اکنون یک وکیل دارند که از طرف آنها عمل می کند."

گل که خود در سایتهای اجتماعی فعال است، روز جمعه حکم ممنوعیت دولتی را نادیده گرفت و وارد تویتر شد. او به همراه چند تن از وزیران ترک، بلند پایه ترین مقامات این کشور هستند که ممنوعیت تویتر را دور زده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ممنوعیت تویتر روز پنجشنبه بعد از آن برقرار شد که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تهدید کرد این سایت اجتماعی را "نابود" خواهد کرد.

عبدالله گل، که عضو حزب "عدالت و توسعه" اردوغان است، در مقایسه با او گرایشات ملایم تری دارد. اردوغان از سال 2003 نخست وزیری ترکیه را عهده دار است.

گل ماه گذشته هم از دولت ترکیه بخاطر وضع قانون کنترل شدیدتر اینترنت انتقاد کرده بود. مقامات دولتی ترکیه می گویند ممنوعیت تویتر بخاطر نادیده گرفتن درخواستهای آنها برای بستن به گفته آنها چندین حساب غیرقانونی در این سایت اجتماعی بوده است.

اما منتقدان بر این باورند که ممنوعیت تویتر بخاطر جنجالها بر سر اتهامات فسادی است که دولت اردوغان را در آستانه انتخابات 30 مارس آینده هدف قرار داده است.

سایتهای اجتماعی، و از جمله سایت تویتر هر روز شاهد کلیپهای صوتی بود که اردوغان را به دست داشتن در فساد بزرگ مالی ترکیه متهم می کرد. اردوغان مفاد این فایلهای صوتی را تکذیب کرده و آنها را "ساخته و پرداخته" رقیبان سیاسی خود می داند.

رییس جمهور ترکیه روز یکشنبه گفت که تلفن او نیز ممکن است شنود شود، اما او چیزی ندارد که "از آن بترسد."