.
.
.

اعزام ناظران بین‌المللی به مناطق شرقى اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال وقوع درگیری و خشونت در مناطق شرقی و روس زبان اوکراین، ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا برای بررسی اوضاع به این مناطق اعزام می شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه ناظران بین‌المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا، موسوم به "او اس سی ای" امروز شنبه 22-3-2014 وارد اوکراین شدند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا که روسیه، اعضای اتحادیه اروپا و آمریکا در آن عضویت دارند، روز جمعه با اعزام گروه از ناظران به اوکراین موافقت کرد. گروه ناظران بین‌المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا، 57 عضو دارد.

مسکو پیشتر ابراز با پشتیبانی از اعزام این گروه ، ابراز امیدواری کرد، که این حضور ناظران به حل "بحران داخلی اوکراین" کمک کند.

طبق گزارش این گزارش، صد ناظر برای بررسی بحران مناطق شرق اوکراین در این کشور مستقر خواهند شد.

این ناظران به مناطق مختلف در اوکراین بویژه مناطق شرقی و روس زبان اوکراین که اخیرا صحنه خشونت‌هایی بوده، نیز اعزام خواهند شد.

مقامات اروپایی می گویند ممکن است که شمار ناظران اروپایی و آمریکایی به 400 نفر دیگر نیز به این کشور اعزام شوند.

روسیه با اعزام ناظران به شبه‌جزیره کریمه مخالفت کرده و گفته است که این شبه‌ جزیره دیگر بخشی از اوکراین نیست.

هفته گذشته در کریمه رفراندوم ماندن این شبه‌جزیره به عنوان بخشی از خاک اوکراین یا پیوستن آن به روسیه برگزار شد. در این همه‌پرسی نزدیک به ۹۶ درصد رای‌دهندگان خواستار پیوستن کریمه به روسیه شدند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته با امضای معاهده الحاق کریمه به خاک روسیه به آن رسمیت داد. آمریکا و اتحادیه اروپا همه ‌پرسی و نتیجه آن را غیرقانونی می‌دانند.

اکثریت مردم در شبه جزیره کریمه را روس تبارها تشکیل می دهند. این شبه‌جزیره در سال 1954 در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به رهبری نیکیتا خروشچف، به اوکراین ملحق شد.

پس از استقلال اوکراین در سال 1991 روسیه موافقت کرد که کریمه به عنوان بخشی از خاک اوکراین باقی بماند.