.
.
.

هشت کشته و زخمی در حملات هوایی اسرائیل به سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی نیروهای مسلح سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات هوایی روز چهارشنبه ۱۹ مارس اسرائیل به خاک این کشور، به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن هفت نفر دیگر انجامید.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه (سانا)، بنا بر این بیانیه، جنگنده‌های اسرائیلی سه پایگاه نظامی در منطقه قنیطره در نزدیکی بلندی‌های جولان را هدف قرار دادند.

در این بیانیه آمده است: «هشدار می‌دهیم که این تلاش‌ها برای افزایش تنش از راه تکرار این تجاوز‌ها می‌تواند امنیت و ثبات منطقه را در معرض خطر قرار داده و در‌ها را بر روی همه احتمال‌ها می‌گشاید.»

این بیانیه در حالی منتشر شده است که سوریه حملات سابق اسرائیل به خاک خود را که به نظر می‌رسید محموله‌های موشک برای حزب الله را هدف قرار داده، رسما اعلام نکرده بود.

این حملات یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که انفجاری در بلندهای جولان، به زخمی شدن چهار سرباز اسرائیلی انجامید.

بلندی‌های جولان منطقه‌ای سوری است که در اشغال اسرائیل قرار دارد. اسرائیل حدود ۳۰ سال پیش، جولان را بخشی از خاک خود اعلام کرد اما سازمان ملل متحد هیچگاه این اعلام را به رسمیت نشناخت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنانی علنی و صریح گفت: «سیاست ما روشن است، هر کس که ما را آزار دهد، آزارش خواهیم داد.»

او افزود: «نیروهای سوری نه تنها اجازه حمله به نیروهای ما را دادند بلکه در این اقدام یاری هم رساندند.»

نتانیاهو ادامه داد: «اسرائیل با اقدام نظامی خود می‌خواهد بازگشت آرامش به مرزهای شمالی خود را تضمین کند.»

با وجود اینکه در اسرائیل، انگشت اتهام افکار عمومی در انفجار جولان، به سمت نیروهای حزب الله رفته است، اما مقام‌های تل آویو این حزب را به طور مستقیم متهم نکردند.

حزب الله همپیمان نظام بشار اسد در جنگ سه ساله علیه مخالفان او است.