.
.
.

تاکید شاهزاده سلمان بر نزدیکی بیشتر سعودی و چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع پادشاهی سعودی روز پنجشنبه 13-3-2014 طی سفر رسمی سه روزه به چین وارد پکن پایتخت این کشور شد.

ولیعهد سعودی در فرودگاه پکن مورد استقبال گرم "جان یانگ" معاون وزیر امور خارجه چین در امورغرب آسیا و شمال آفریقا ، و يحيى بن عبدالكريم الزيد سفیر سعودی در چین و "چن پینگ" مدیر کل امور غرب آسیا و شمال آفریقا و "لی چینگ ون"، سفیر چین در سعودی قرار گرفت.

شاهزاده محمد بن فیصل بن عبدالله بن محمد، و اعضای هیئت دیپلماتیک سعودی در پکن، برخی شخصیت های نظامی از جمله سرهنگ طلال الروقی و اعضای سفارت سعودی در چین امیر سلمان را همراهی می کردند.

امیر سلمان در فرودگاه به خبرنگاران گفت :"هدف از این سفر تقویت روابط بین دو کشور سعودی و چین در زمینه های مختلف بویژه مسائل اقتصادی است".

ولیعهد سعودی روز گذشته ریاض را به مقصد چین ترک کرد. این سفر در چارچوب ادامه سفر او به چند کشور آسیایی از جمله پاکستان، ژاپن، هند و مالدیو صورت می گیرد.

انتظار می رود که سفر شاهزاده سلمان به چین برای بحث و بررسی مسائل اقتصادی، سیاسی و نظامی بین دو کشور سعودی و چین باشد.

به گزارش روزنامه "الشرق الاوسط"، یحیی بن عبدالمطلب کریم الزید، سفیر سعودی در چین گفت:" ریاض به دنبال تحکیم روابط خود با پکن در همه زمینه ها، از جمله فعالیت های گردشگری است".

وی افزود: "این سفر در واقع تکمیل کننده سفر خادم حرمین شریفین ملک عبدالله بن عبدالعزیز، و دیدار وی با هو جینتائو، رئیس جمهور سابق چین صورت می گیرد و برای تقویت روابط دو کشور در زمینه های مختلف است.

برخی کارشناسان سعودی با اشاره به اینکه این اولین سفر شاهزاده سلمان به چین، پس از احراز پست ولیعهدی اوست، می گویند این دیدار که در سطح رهبری دو کشور صورت می گیرد می تواند در تقویت روابط بین دو کشور و تعمیق همکاری های دو جانبه، موثر باشد، به خصوص که چین و سعودی هر دو در مسائل بین المللی و منطقه ای نقش موثری ایفا می کنند.

سفر آسیایی شاهزاده سلمان بن عبد العزیز که روز شنبه 15 فوریه 2014 آغاز شد، ابتدا با کشورهای پاکستان، ژاپن، هند و مالدیو شروع شد و اکنون با سفر به چین ادامه دارد.