.
.
.

رژیم اسد از سلاح گرسنگی علیه مخالفان خود استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عفو بین‌الملل در گزارشی ضمن اشاره به مشکلات آوارگان فلسطینی در اردوگاه الیرموک اعلام کرد که رژیم اسد از "سلاح گرسنگی" به عنوان یک ابزار جنگی علیه آنها استفاده شده است. در این گزارش آمده است که حدود دویست آواره‌ ساکن این اردوگاه به دلیل کمبود غذا و دارو جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش تلویزیون العربیه، عفو بین‌الملل روز دوشنبه در گزارشی مفصل تحت عنوان "جنایت‌های جنگی" علیه غیرنظامیان محاصره شده، اعلام کرد که حدود 200 تن از آوارگان فلسطینی در اردوگاه "الیرموک " در جنوب دمشق به علت کمبود غذا و دارو جان خود را از دست دادند.

این سازمان همچنین در گزارش خود اعلام کرد که از میان قربانیان 128 تن به دلیل گرسنگی کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین گفته است که زندگی در اردوگاه الیرموک روز به روز برای غیرنظامیان که در گرسنگی و رنج به سر می‌برند و راهی برای فرار ندارند، دشوارتر می‌شود.

این سازمان رژیم اسد را متهم کرد که از ژوئیه 2013 این اردوگاه را محاصره کرده و مانع ارسال غذا و دارو به هزاران غیرنظامی در این اردوگاه شده است .

فیلیپ لوتر، رئیس بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل در این گزارش تاکید کرد که محاصره اردوگاه الیرموک، وحشیانه‌ترین عملیات محاصره مسلحانه است.

به گفته او "روایت‌های وحشتناک خانواده‌هایی که به خوردن سگ و گربه روی آورده‌اند، غیرنظامیانی که هدف گلوله تک تیراندازان قرار گرفته‌اند در حالی که به دنبال غذا می‌گشته‌اند حالا به داستان تکراری یرموک تبدیل شده است."

همچنین براساس این گزارش دست کم 60 درصد از غیرنظامیان محاصره شده در اردوگاه الیرموک از سوء ‌تغذیه رنج می‌برند در حالی که در چند ماه گذشته جز مقداری میوه و سبزی چیزی به این اردوگاه ارسال نشده است.

عفو بین‌الملل در پایان گزارش خود درخصوص اردوگاه الیرموک اعلام کرد که 18 تن از قربانیان محاصره الیرموک کودکان و شیرخوارگان هستند و بیمارستان‌های سوریه همه از کمبود شدید تجهیزات اساسی رنج می‌برند و این مساله باعث شده که شمار زیادی از آن‌ها تعطیل شوند.

اردوگاه الیرموک که گفته می‌شود حدود 17 هزار تا 20هزار آواره فلسطینی و سوری در آن حضور دارند، شاهد بدترین درگیری‌ها بوده است.

این اردوگاه ابتدا به عنوان اقامتگاهی برای فلسطینیانی ساخته شد که از جنگ سال 1948 اعراب و اسرائیل فرار کرده بودند اما از اواخر سال 2012 زمانی که گروه‌های مخالف دولت اسد وارد آن شدند هدف حملات سنگین نیروهای اسد و حزب الله لبنان قرار گرفت.

پیشتر حدود 180هزار فلسطینی در الیرموک زندگی می‌کردند اما اغلب آنها بر اثر جنگ متواری شدند. از تابستان سال گذشته زمانی که نیروهای اسد این اردوگاه را محاصره کردند بیش از 20 هزار نفر در آن گرفتار شده‌اند.

ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای صادر کرد و در آن از تمام طرف‌های درگیر در سوریه خواست که حصر را بشکنند اما از آن زمان هنوز هیچ پیشرفت یا تغییری در وضعیت غیرنظامیان در الیرموک حاصل نشده است.

سازمان ملل متحد توانست مقادیری اقلام کمکی به اردوگاه برساند اما همین امداد هم زمانی که آتش بس میان مخالفان و فلسطینیان حامی دولت در اردوگاه شکسته شد، متوقف گشت.

مخالفان سوری نیروهای اسد، حزب الله لبنان، سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران و گروههای فرقه گرای شیعه موسوم به لشکر ابوالفضل که از ایران حمایت می شوند را عاملان اصلی این جنایت های هولناک در الیرموک می دانند.