.
.
.

علاوی: مالکی دلیلی برای متهم کردن کشورهای عربی به تروریسم ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایاد علاوی رهبر ائتلاف " العراقیه" و یکی از شخصیت های سکولار عراق روز یکشنبه 9-3-2014 در واکنش به اظهارات نوری المالکی نخست وزیر این کشور که طی آن دو کشور سعودی و قطر را به همکاری به "تروریسیم " متهم کرده بود، گفت:" مالکی چگونه می تواند کشورهای عربی را بدون ارائه هیچگونه دلیلی به همکاری با تروریسم متهم کند".

این سیاستمدار عراقی با اشاره به قانون جدید کشور پادشاهی سعودی در قرار دادن داعش ، اخوان المسلمین، حزب الله و جبهه النصره در لیست گروههای تروریستی افزود:" سعودی موضعی شجاعانه و قاطع در برابر گروههای تروریستی داشته و نقشی برجسته در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است، اما مالکی از این اخبار اطلاعی ندارد ".

تشکیل حکومتی موقت برای اداره کشور

ایاد علاوی در این مصاحبه با اشاره به اینکه عراق در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته و حکومت کنونی این کشور نه قادر است و نه می خواهد که این شرایط را بهبود بخشد، از مالکی خواست از سمت خود استعفا دهد تا حکومتی موقت برای اداره کشور و اجرای انتخاباتی سالم در عراق تعیین شود.

نخست وزیر سابق عراق با رد اتهام حمایت وی از برخی گروه های مذهبی مخالف حکومت مالکی گفت:" من با اسلام سیاسی و فرقه گرایی بکلی مخالفم، بنابرین این اتهامات بی اساس وعاری از حقیقت اند".

در باره حمله نوری المالکی به مقتدا صدر یکی از رهبران شیعه در عراق علاوی گفت :" مالکی اصول روند سیاسی جامعه عراق را درک نمی کند. به همین دلیل نمی تواند انتقاد را قبول کند، مقتدا صدر و خانواده اش در راه عراق جانفشانی زیادی کردند".

رهبر ائتلاف العراقیه در باره متهم کردن تظاهر کنندگان مخالف حکومت کنونی در شهرستانهای مختلف عراق از جمله فلوجه، الانبار، کربلا، نجف و ناصریه، به "تروریسم" از سوی مالکی را مورد انتقاد قرار داد و گفت:" نباید با اتهامات بی اساس تظاهر کنندگان مسالمت آمیز را به تروریسم متهم کنیم ".

علاوی در باره انتخابات پارلمانی آینده در عراق گفت:" مالکی و دار و دسته اش با تهمت، تهدید، ارعاب و خائن توصیف کردن منتقدان و مخالفان خود نمی خواهند انتخابات برگزار شود. اما ما خواستار تشکیل حکومتی موقت برای نظارت بر انتخابات هستیم چون حکومت مالکی در حل مسائل امنیتی عراق ناکام، و در اداره کشور شکست خورده است.