.
.
.

ثبات تجارت با ایران با وجود کاهش رشد تجاری دبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تجارت غیر نفتی شهر دبی در سال 2013، بر اساس آمار گمرک این شهر، 7.6 درصد رشد داشته که کمتر از 13 درصد رشد سال 2012 است، اما تجارت این امارت با ایران با وجود تحریمهای اقتصادی آمریکا ثابت باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تجارت غیرنفتی دبی، یکی از هفت امارت کشور امارات متحده عربی، در سال 2013، به 1.329 تریلیون درهم (362 میلیارد دلار) رسید. دبی مقدار کمی نفت صادر می کند و وارد کننده گاز طبیعی است.

صادارت غیر نفتی و صادرات مجدد دبی در سال 2013 با 4 درصد رشد به 518 میلیارد درهم رسید، در حالیکه واردات دبی با 10 درصد رشد بالغ بر 811 میلیارد درهم بوده است.

امارت دبی در سال گذشته میلادی شاهد رونق شدید اقتصادی بخاطر اعلام دهها میلیارد دلار پروژه های جدید ساختمانی بود. بازار ملک دبی در طی سالهای 2008 تا 2010 دچار افت شدید قیمتها شد.

روز یکشنبه دفتر رسانه ای دولت دبی اعلام کرد که در سال 2013، شمار گردشگران شهر دبی با 10 درصد رشد به 11 میلیون نفر رسید، و در این سال ثبت شرکتهای تجاری جدید در این امارت 12 درصد رشد داشته است. کل ارزش املاک معامله شده در دبی هم در طی این مدت 53 درصد رشد داشته و به 236 میلیارد درهم رسیده است.

با ورود پولهای خارجی به دبی، بازار ملک این شهر رونقی جدید پیدا کرده، بطوریکه در سال 2013 قیمت ملک در این شهر 20 درصد رشد داشته و گفته می شود که در سال آینده به سطح قیمتهای قبل از سقوط سال 2008 باز خواهد گشت.

دبی از گذشته یکی از شریکهای مهم تجاری ایران به حساب می آمده، ولی در سال 2011 و در پی تحریم بانکی ایران بخاطر برنامه اتمیش، تجارت دبی با ایران به شدت کاهش یافت.

به گزارش رویترز، تجارت کالا بین دبی و ایران در سال 2012، 31 درصد کاهش یافت و به 25 میلیارد درهم رسید. اما در سال گذشته این تجارت با کمی افزایش به 26 میلیارد درهم رسیده که 2 درصد کل تجارت غیرنفتی دبی را تشکیل می دهد.

با وجود ادامه تحریمهای بانکی، بازرگانان ایرانی مقیم دبی می گویند که بعد از آغاز بکار حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران در ماه اوت گذشته، فعالیتهای آنها تسهیل شده و کاهش تنشهای ژئوپلیتک به ثبات ارزش ریال، پول ملی ایران، منجر شده است.

یک مقام گمرک دبی به رویترز گفت: "تجارت دوجانبه دبی با ایران در راستای تعهدات بین المللی است. این تجارتی عادی در زمینه کالاهای مصرفی، مانند مواد غذایی، قطعات یدکی ماشین، لوازم الکترونیکی و فرش است، و بخاطر نزدیکی جغرافیایی دو کشور صورت می گیرد."

عمده تجارت ایران با کشورهای جنوب خلیج فارس از طریق دبی انجام می شود، و حجم عمده این تجارت بوسیله لنجهای چوبی انجام می شود که بین بنادر دو کشور در حرکتند.