.
.
.

انتقاد نتانیاهو از سفر اشتون به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه 9 مارس 2014 کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا را مورد حمله قرار داد که یکروز بعد از توقیف یک کشتی حامل موشکهای ایرانی، به این کشور سفر کرده است.

به گزارش روزنامه اسراییلی جروسالم پست، نتانیاهو در نشست هفتگی کابینه اسرائیل گفت: "هدف از توقیف کشتی حامل اسلحه نمایان کردن چهره واقعی ایران است. این را می گویم تا توجه خانم اشتون را به این نکته جلب کنم، امیدوارم که او از میزبانان خود در باره این حمل اسلحه برای سازمانهای تروریستی سوال کند."

این اولین سفر اشتون به ایران بعد از تصدی پست ریاست سیاست خارجی اتحادیه اروپا در 5 سال پیش است. اشتون مذاکرات خود با دولت ایران را روز یکشنبه آغاز کرد.

سفر اشتون به ایران نشانه دیگری از گرم شدن روابط خارجی محدود ایران با غرب است که پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن گذشته روی می دهد.

گفته می شود که مذاکرات اشتون با روحانی و ظریف پیرامون فعالیتهای اتمی ایران دور خواهد زد. قرار است که در این سفر خانم اشتون با فعالان مسائل زنان و حقوق بشر در ایران هم دیدار کند، و از پرونده حقوق بشر این کشور هم علنا انتقاد نماید.

دور بعدی گفتگوهای ایران با شش قدرت جهانی در روزهای 17 تا 20 مارس در شهر وین پیگیری می شود. دو طرف در ماه نوامبر گذشته به یک توافقنامه موقت دست یافتند.

بر اساس این توافقنامه، ایران موافقت کرده تا غنی سازی سطح بالای اورانیوم را متوقف کند، و در مقابل غرب هم برای مدت شش ماه و تا رسیدن به یک توافقنامه دائمی، بخشی از تحریمهای این کشور را لغو نماید.