.
.
.

احتمال اقدام تروریستی دو مسافر با گذرنامه جعلی در هواپیمای مالزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از گذشت 2 روز از جستجوهای هوایی و دریایی توسط کشورهای چین، مالزی و ویتنام، برای یافتن ردی از هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی، مقامات کشور مالزی روز یکشنبه 9-3-2014 اعلام کردند امکان وجود رابطه ای بین مسئله ناپدید شدن هواپیمای مسافربری و یک اقدام "تروریستی" را بررسی می کنند.

هواپیمایی خطوط هوایی مالزی با 239 سرنشین هنگام پرواز در مسیر کوالالامپور- پکن ناپدید شد. سرنشینان این هواپیمای بوئینگ 777 از چهارده کشورند، اما بیشتر آنها چینی هستند.

فرضیه ربوده شدن هواپیما

هشام الدین حسین، وزیر حمل ونقل مالزی گفت :" پس از اینکه مشخص شد دو تن از مسافران با گذرنامه های جعلی اروپایی وارد هواپیما شدند، سرویس های امنیتی مالزی به بررسی این فرضیه که احتمالا یک عمل تروریستی باعث ناپدید شده هواپیمای مسافربری شده را آغاز کردند.

وی افزود: " همزمان با جستجو های گسترده، نهادهای امنیتی ما جهت دریافت اطلاعات در باره احتمال وجود یک اقدام تروریستی در پشت این حادثه، به بررسی و تحقیق پرداختند. ما به تمام واحدهای ضد تروریسم در همه کشورها اطلاع دادیم ".

وزیر حمل و نقل مالزی در پاسخ به این پرسش که آیا او فکر می کند هواپیمای مسافربری ربوده شده است یا نه؟، گفت:"همه فریضه ها را بررسی می کنیم ".

او همچنین تاکید کرد که مقامات امنیتی سوار شدن 2 مسافر با گذرنامه جعلی اروپایی به همراه بقیه مسافران را نیز بررسی می کنند".

هشام الدین حسین افزود :" یک تیم تحقیقاتی ضد تروریسم از دفتر تحقیقاتی " اف. بی. آی " آمریکا برای پیوستن به گروه بین المللی تحقیق به مالزی اعزام شده است".

همکاری "اف. بی .آی" آمریکا

رسانه های خبری آمریکایی روز یکشنبه اعلام کردند که که دفتر "اف. بی .آی" با اعزام یک تیم از کارشناسان و محققان به مالزی به بررسی عوامل ناپدید شدن هواپیمای مسافربری مالزی پرداخته است" .

یکی از مقامات ارشد اف. بی .آی در تایید خبر اعزام یک تیم به مالزی به خبرگزاری فرانسه گفته است حداقل سه نفر از مسافران این هواپیما آمریکایی هستند، لذا این اجازه را به ما می دهد که در بررسی و تحقیق شرکت کنیم " .

این مقام ارشد افزود: "چه اتفاقی برای هواپیما افتاده هنوز یک راز باقی مانده است ".

طبق این گزارش ، وزارت دفاع آمریکا نیز یک ناوشکن و یک هواپیمای تجسسی به منطقه فرستاده تا به جستجو در پی این هواپیما یاری دهد.

از سوی دیگر، کشتی ها و هواپیماهای ویتنام و چین و فیلیپین و مالزی نیز عملیات تجسسی خود را در منطقه ای متمرکز کرده اند که 240 کیلومتر با جزیره "چو" در جنوب غربی ویتنام فاصله دارد. بگفته مسوولان ویتنامی، در این منطقه بود که آخرین رد این هواپیمای بوئینگ بر صفحه رادار دیده شد.

نجیب رزاق نخست وزیر مالزی در کوالالامپور روز گذشته در مصاحبه ای گفت : "جستجو و عملیات نجات تا جایی که لازم است، ادامه خواهد یافت."

وی افزود: " پانزده هلی کوپتر و هواپیما، شش کشتی نیروی دریایی و سه شناور نگهبانی ساحلی مالزی در این عملیات بکار گرفته شده اند".