فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی، اخوان، حزب الله، داعش، نصره و حوثی‌ها را تروریست اعلام کرد

  منبع: دبی – العربیه.نت فارسی

  پادشاهی سعودی با صدور فرمانی، جمعه ۷ مارس، گروه‌های اخوان المسلمین، حزب الله سعودی، دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، النصره و حوثی را، در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد.

  بنا بر گزارش منابع خبری، این فرمان پس از جلسه میان وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه، اوقاف، امور اسلامی و دادگستری سعودی، صادر شده است.

  بنا بر این فرمان، بیعت یا پشتیبانی از این گروه‌ها چه در داخل و چه در خارج، با مجازات و جریمه روبرو خواهد شد.

  گروه اخوان المسلمین، برای یک سال در مصر حکومت می‌کرد. اما حدود ۷ ماه پیش با برکناری محمد مرسی یکی از رهبران این گروه از سمت ریاست جمهوری مصر، اخوان المسلمین هم ضربه بزرگی خورد. دولت موقت مصر هم اخوان المسلمین را گروهی تروریستی اعلام کرده است. هم اینک بسیاری از رهبران و اعضای این گروه، در زندان به سر می‌برند. اخوان المسلمین شاخه‌هایی در کشورهای مختلف دارد.

  حزب الله سعودی هم شاخه نظامی سازمان انقلاب اسلامی در شبه جزیره عرب است که آن را برخی فعالان شیعه مرتبط با ایران تاسیس کرده‌اند. این گروه از حمایت ایران، سوریه و حزب الله لبنان برخوردار است.

  دولت اسلامی عراق و شام، گروهی اسلامگرا است که در عراق و سوریه فعالیت دارد. این گروه می‌گوید در پی برپایی امارت اسلامی در غرب عراق و بخش‌هایی از سوریه است. این گروه در سوریه با گروه‌های مسلح مخالف اسد در نبرد است. ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه، داعش را ساخته و پرداخته نظام اسد می‌داند.

  گروه النصره، شاخه القاعده در سوریه به شمار می‌آید. این گروه از گروه‌های مخالف اسد است که اقدام به انجام عملیات بمب گذاری در مناطق تحت نفوذ حزب الله در لبنان هم کرده است.

  گروه حوثی را شورشیان شیعه یمن تشکیل می‌دهند. این گروه مسلح چندین بار با دولت سابق یمن جنگیده است. پس از سرنگونی نظام علی عبد الله صالح در یمن، حوثی‌ها از شل شدن مشت سازمان‌های امنیتی و نظامی استفاده کرده و کنترل بخش‌هایی از شمال این کشور را در دست گرفتند. این گروه متهم است که از سوی ایران پشتیبانی می‌شود.

  فرمان پادشاهی سعودی همچنین افزوده که صدور فتوا برای جنگ در خارج، جمع آوری کمک‌های مالی برای گروه‌های تروریستی، تبلیغ برای تفکرات الحادی و تشکیک در ارزش‌های ثابت دینی نیز با مجازات و جریمه روبرو خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران