.
.
.

طرح اوباما برای پایان دادن به بحران اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ارشد کاخ سفید، روز چهارشنبه 5-3-2014 گفت: "همزمان با افزایش فشار بر روسیه، آمریکا با همکاری متحدان اروپایی خود، برای پایان دادن به بحران اوکراین طرحی را به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ارائه داده است".

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: "این طرح روز شنبه هنگام مکالمه تلفنی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با همتای روسی اش پیشنهاد شده است".

در این طرح از روسیه خواسته شده که نیروهایش را از اوکراین خارج کند و در عوض منافع آن کشور در جزیره کریمه حفظ شود. همچنین پیشنهاد شده که مردم اوکراین در انتخابات زود رس رئیس جمهور خود را انتخاب کنند.

این مسئول به رویترز گفته است در طرحی که باراک اوباما به پوتین ارائه داده، نگرانی روسیه نسبت به منافع این کشور در اوکراین کاملا برطرف شده است.

طبق این گزارش، در همین چارچوب باراک اوباما روز سه شنبه در گفت‌ وگویی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان درباره راهکارهای حل بحران اوکراین رایزنی کرده است.

در این طرح، آمریکا و کشورهای اروپایی بویژه آلمان از روسیه می‌خواهند که نیروهای خود را از شبه جزیره کریمه فرا خواند و آنها را به 11 هزار تن محدود کند. همچنین به ناظران بین‌المللی اجازه داده شود تا وضعیت حقوق‌بشر در منطقه را بررسی کنند.

در این گفت‌وگو اوباما تاکید کرده در صورتی که شرایط در اوکراین به همین صورت باقی بماند، وی در نشست گروه 8 که قرار است در ماه ژوئن در شهر سوچی روسیه برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

آلمان که دارای بزرگترین تبادلات تجاری با روسیه است می تواند در میانجگیری بین اوکراین و روسیه نقش مهمتری را بازی کند. به همین دلیل قرار است نخست وزیر این کشور برای گفت وگو به اوکراین و روسیه سفر کند.

روز گذشته کاخ سفید طی بیانیه ای اعلام کرد که اوباما و مرکل در این گفت و گو بر اهمیت از بین بردن تنش، اعزام ناظران بین المللی و آغاز مذاکره میان مسکو و کیف تاکید کردند.