.
.
.

سعودی، امارات و بحرین سفرای خود را از قطر فراخواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشورهای پادشاهی سعودی، بحرین و امارات متحده عربی، روز چهارشنبه 5-3-2014 سفرای خود را از قطر فراخواندند.

به گزارش العربیه این سه کشور پس از فراخواندن سفرای خود از قطر در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که برای حفظ امنیت و ثبات کشورهایشان هر آنچه را مناسب می دانند انجام می دهند.

امارات ، سعودی و بحرین در بیانیه مشترک خود اعلام کردند که این کشورها به تعهد خود در دفاع از مردم کشورهای شورای همکاری خلیج و از جمله ملت برادر قطر که بخشی جدا ناپذیر از بقیه مردم کشورهای شورای همکاری خلیج است، پایبند خواهند ماند.

این سه کشور همچنین ابراز امیدواری کردند که دولت قطر هر چه سریعتر گامهای مثبت را نسبت به پایبندی خود به توافق هایی که با شورای همکاری خلیج برای حفظ منافع این کشورها به امضا رسانده، بردارد.

این سه کشور با تاکید بر ضرورت اتحاد میان کشورهای همکاری خلیج اعلام کردند که عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، عدم حمایت از کسانی که امنیت و ثبات کشورهای خلیج را با مداخله مستقیم، یا از طریق تلاش برای نفوذ سیاسی، و یا بوسیله رسانه های مغرضانه تهدید می کنند، از اصول اولیه پایبندی به این توافق هاست.

بیانیه با اشاره به تلاش کشورهای عربی که به امضای توافقنامه توسط شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و با حضور شیخ صباح آل احمد آل جابر الصباح، امیر کویت، و دیگر رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج در تاریخ 23/11/2013 منجر گشت، ابراز امیدواری کردند که کشور قطر در عمل تعهد خود را نسبت به این توافقنامه ها نشان دهد.

کارشناسان معتقدند که تصمیم کشورهای عربی برای فراخواندن سفرایشان از قطر به دلیل مواضع ناهمگون و غیر منسجم قطر در رابطه با دیگر کشورهای خلیج است. از جمله این موضعگیری ها مسئله حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین در مصر و سایر کشورهای عربی است.