.
.
.

حمایت قطر از حوثیها، اخوان والنصره دلیل فراخواندن سفرای سعودی، امارت و بحرین از این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محافل خلیجی اقدام مشترک سعودی، امارات و بحرین در فراخواندن سفیرهایشان از قطر را نشانگر پایان بردباری این کشورها در قبال دوحه توصیف کردند، بطوریکه طی چند روز گذشته خبرهایی دال بر وجود آتش سیاسی در زیر خاکستر در منطقه خلیج به محافل رسانه ای درز کرده بود.

خلاصه سخن ریاض، ابوظبی و منامه درباره موضع خصمانه دوحه ناشی از دخالت بدون وقفه قطر در امور داخلی کشورهای عضو شورای همکاری است، بطوریکه خاک این کشور پناهگاه افرادی شده است که نظام های حاکم در سعودی و امارات را مورد حمله قرار می دهند .

برای نمونه آخرین آنها دکتر یوسف القرضاوی پدر معنوی اخوان المسلمین در جهان است که حاکمیت ملی امارات متحده عربی را مورد حمله قرار داد و دوحه در پاسخ به نکوهش وی از سوی امارات ، خطبه وی را که در آن به امارات حمله کرده بود از تلویزیون رسمی قطر پخش کرد.

این سه کشور، قطر را متهم می کنند که دست به اقداماتی خطرساز علیه ثبات سیاسی و امنیتی کشورهای خلیج می زند از جمله حوثی های یمن را که در مرزهای پادشاهی سعودی مستقر هستند و با سلاح غیر قانونی خود، امنیت یمن را تهدید می کنند مورد حمایت مالی و لوجستیکی قرار می دهد.

دوحه همچنان رهبران اخوان المسلمین سعودی را که بر اساس فرمان ملوکانه و هماهنگ با مصر در این کشور به عنوان گروهی تروریستی طبقه بندی شده، جذب کرده است. زیرا قطر علیرغم این موضع سعودی به حمایت خود از چنین افرادی که علیه وحدت در سعودی و امارات دست زده و بر اساس دادگاهی در امارات برای سرنگون کردن حاکمیت در این کشور تلاش کردند، ادامه داد.

بر اساس اتهام سعودی، امارات و بحرین، اموال قطر صرف با خطر مواجه کردن امنیت کل منطقه می شود. بر اساس گزارش هایی در این رابطه قطر در سوریه از "جبهه النصره" وابسته به "القاعده" و در مصر از اخوان المسلمین در درگیری با دولت این کشور حمایت می کند، چنین اقدامی امنیت همه کشورهای خلیج را با خطر مواجه ساخته است، ضمنا این کشور روابط دوستی و همکاری با اسرائیل نیز دارد.

از دیگر اتهام های پادشاهی سعودی و امارات متحده عربی علیه قطر، حمایت دوحه از رسانه های مخالف این کشورها و تبدیل تریبون هایش به عنوان بوقی علیه آنها بویژه در رابطه با اوضاع مصر است . قطر از مخالفان این دو کشور به شدت حمایت مالی کرده اموال سیاسی و شرکت های روابط عمومی در ایالات متحده و کشورهای غربی را علیه منافع سعودی و امارات به کار گرفته، به گفته این دو کشور از هیچ اقدامی برای ضربه زدن به همسایگان خود فرو گزار نمی کند.

سه کشور سعودی، امارات و بحرین طی اقدامی مشترک سفرای خود را از قطر فرا خواندند. این کشورها ضمن صدور بیانیه ای اعلام کردند که این تصمیم را به دنبال بی نتیجه ماندن همه تلاش ها برای قانع کردن قطر جهت پایبندی این کشور به اصول عدم دخالت مستقیم و یا غیر مستقیم در امور داخلی دیگر کشورهای عضو شورای همکاری اتخاذ کرده اند. آنها همچنین به ادامه حمایت این کشور از سازمان ها و افرادی که بطور مستقیم با دست زدن به اعمالی علیه امنیت و ثبات کشورهای عضو شورای همکاری اقدام می کنند و یا در جهت تاثیرگزاری سیاسی و رفتارهای خصمانه رسانه ای تلاش دارند اشاره کرده اند.