فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر خارجه ترکیه سخنرانی خود را در سلیمانیه با زبان کردی آغاز کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در جمع مسئولان اقلیم کردستان عراق در سلیمانیه، سخنرانی خود را با سخن گفتن به زبان کردی آغاز کرد.

  در ویدیویی که از این مراسم، دوشنبه ۳ مارس منتشر شده است، احمد داوود اغلو به زبان کردی، به حاضران، روز بخیر می‌گوید.

  او می‌گوید که خوشحال است که در سلیمانیه است و برای جلال طالبانی رئیس جمهوری کرد عراق، که در بیمارستان بستری است، آرزوی سلامت می‌کند.

  هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق و برهم صالح، نخست وزیر سابق اقلیم کردستان، در این مراسم، بالای سن نشسته‌اند.

  سخن گفتن اغلو به زبان کردی در حالی صورت می‌گیرد که از سال‌های دور آموزش زبان کردی در ترکیه ممنوع است. اما در سال‌های اخیر دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر کنونی ترکیه، تلاش کرده به تسویه‌ای با کرد‌ها برسد.

  برپایه توافق صلحی که آنکارا، با حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به «پ. گ. گ» منعقد کرد، «آموزش به زبان‌ها و لهجه‌هایی غیر از ترکی استانبولی از جمله کردی» در مدارس، بلامانع می‌شود.

  از سویی بر اساس نتایج فعالیتهای تحقیقی مرتبط با آموزش به زبان مادری که طی ماههای گذشته و توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه صورت گرفته بود سرانجام تمامی توصیه‌ها و پیشنهادهای گردآوری شده سبب حرکت عملی دولت ترکیه و گشودن اولین کلاس تربیت معلم جهت آموزش به زبان مادری در شهر باتمان ترکیه شد.

  کلاس تربیت معلم جهت آموزش زبان کردی با ۱۰۰ معلم کار خود را در دبیرستان زبیده خانم آغاز کرده، هدف کلاس تربیت معلمین افزایش ، ارتباط معلمین با اولیاء دانش آموزان بیان شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران