فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اعتراض خانواده سلیمان خاطر به تجلیل از او از سوی ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خانواده سلیمان خاطر سرباز مصری که در سال ۱۹۸۵ میلادی، ۷ گردشگر اسرائیلی را کشت، اقدام ایران برای تمجید از او را نپذیرفت.

  عبد المنعم خاطر برادر سلیمان گفت که خانواده، به این اقدام ایران، به دیده شک و تردید می‌نگرد. او افزود که ایران می‌خواهد از نظام سلیمان خاطر، استفاده سیاسی کند و سعی دارد، میان این خانواده و ارتش مصر، تنش ایجاد کند.

  عبد المنعم که با العربیه. نت مصاحبه کرده، افزوده است: «ایران نام یکی از خیابان‌های تهران را سلیمان خاطر گذاشته است، یک تمبر هم با اسم و عکس او منتشر کرد، اما خانواده این اقدام را نمی‌پذیرد چرا در انتظار هیچ تمجیدی از سوی کشوری که دشمن مصر است، نیست.»

  خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) دوشنبه ۳ مارس از برگزاری مراسمی به مناسبت سالروز درگذشت سلیمان خاطر در دانشکده الهیات دانشگاه تهران خبر داده بود. این مراسم در حاشیه کنفرانس جهانی شهدای جهان اسلام برگزار شد. احمد اسفندیاری دبیرکل این کنفرانس گفت که خاطر، نمادی برای مبارزه مردم مصر با اسرائیل تبدیل شده است.

  او سلیمان خاطر را سربازی شجاع توصیف کرد که مخالفت خود را با رژیم اشغالگر نشان داد.

  حادثه به ۵ اکتبر سال ۱۹۸۵ باز می‌گردد که سلیمان خاطر، در پست بازرسی روتین خود در منطقه «راس برقه» در استان سینای جنوبی حضور داشت. او ناگهان مجموعه‌ای از گردشگران اسرائیلی را دید که سعی می‌کنند از بلندی که او بر فراز آن در حال دیده بانی است، بالا بروند. پس تلاش کرد با سخن گفتن به زبان انگلیسی مانع آن‌ها شود اما آن‌ها به سخنانش توجه نکردند و به او نزدیک شدند. بنابراین ناچار شد به سمت آن‌ها آتش بگشاید. مجموعه گردشگران اسرائیلی ۱۲ نفره بود که ۷ تن آن‌ها کشته شدند.

  سلیمان در دادگاه نظامی محاکمه و به ۲۵ سال زندان محکوم شد. اما یک سال پس از محکومیت در زندان دست به خودکشی زد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران