.
.
.

سعودی و هند توافقنامه همکاری نظامی امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی سعودی و هند، روز چهارشنبه ۲۶ فوریه توافقنامه همکاری دو جانبه در زمینه نظامی امضا کردند. این توافقنامه شامل آموزش، تبادل تجربیات و دیدار‌ها میان نظامیان است.

این توافقنامه پس از دیدار شاهزاده سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نایب رئیس شورای وزیران پادشاهی سعودی با دکتر محمد انصاری معاون رئیس جمهوری هند در دهلی نو امضا شده است.

در این دیدار، همکاری مشترک میان سعودی و هند و راه‌های پیش رو برای گسترده‌تر کردن آن در همه زمینه‌ها، به بحث گذاشته شد.

در ضیافت شام، معاون رئیس جمهوری هند به تاریخ دو جانبه ریاض و دهلی نو، سفر ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی به هند و سفر مانموهان سینگ نخست وزیر هند به پادشاهی سعودی اشاره کرد.

او همچنین بر اهمیت روابط میان دو کشور و ادامه تلاش‌های مشترکشان برای مقابله با خطر جهانی تروریسم تاکید کرد.

از سویی، شاهزاده سلمان بن عبد العزیز در سخنانی گفت: «از دیدن دوستی میان سعودی و هند و افق‌های روشن پیش روی آن در زمینه همکاری‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و علمی به سود دو ملت دوست، خرسندم؛ روابطی که سرورم خادم حرمین شریفین بر گسترش و ادامه آن تاکید دارد.»

او افزود: «خشنودم که گفت‌و‌گو و مشورت میان دستگاه‌های ذی ربط میان دو کشور در مسائل دارای اهمیت مشترک در جریان است. امیدواریم که همکاری میان بخش‌های خصوصی دو کشور در زمینه سرمایه گذاری‌های مشترک به گونه‌ای که خیری برای دو ملت و دو کشور دوست ما باشد، گسترش یابد.»

شاهزاده سلمان بن عبد العزیز چهارشنبه در سفری رسمی به هند، دهلی نو رسیده بود. محمد حامد انصاری معاون رئیس جمهوری هند، در صدر استقبال کنندگان او بود.

شاهزاده سلمان پس از رسیدن به دهلی نو گفت که این سفر در چارچوب تاکید خادم حرمین شریفین بر گسترش روابط میان دو کشور و توسعه مشورت‌ها و هماهنگی‌ها در مسائل منطقه‌ای دارای اهتمام مشترک، در همه زمینه‌ها صورت می‌گیرد.

او افزود: «روابط میان دو کشور پس از دو سفر تاریخی خادم حرمین شریفین در سال ۲۰۰۶ به هند و سفر مانموهان سینگ به سعودی در سال ۲۰۱۰، شاهد پیشرفتی چشم گیر بود.»

شایان ذکر است که سفر ولیعهد سعودی به هند در چارچوب سفر منطقه‌ای صورت می‌گیرد که پیش از آن به پاکستان و سپس ژاپن رفته بود.