.
.
.

ساخت آسمانخراشی به ارتفاع یک کیلومتر در پادشاهی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

"برج پادشاهی" به ارتفاع یک کیلومتر قرار است در شهر جده در پادشاهی عربی سعودی ساخته شود، اما این ساختمان با چالشهای زیادی همچون پمپاژ بتن به ارتفاع بالا و ساخت آسانسورهای بلند و سبک وزن روبروست.

به نوشته وبسایت دیلی میل بریتانیا، منابع برجساز تایید کردند که شرکت ادونسز کانستراکشن تکنولوژی سرویسز (ACTS) کارهای تحقیقاتی در باره مواد سازنده این برج را آغاز کرده است.

این منابع می گویند برای ساخت این برج حدود یک میلیون مترمکعب بتن و 80 هزار تن فولاد لازم است.

این برج بخشی از "مدینه المملکه" (شهرک پادشاهی) در شهر جده است که در کنار دریای سرخ ساخته می شود، و 200 طبقه دارد که 160 طبقه آن مسکونی خواهد بود.

پیش بینی می شود که این برج 1.23 میلیارد دلار خرج بردارد، و 173 متر بلندتر از مرتفع ترین آسمانخراش جهان یعنی برج خلیفه در شهر دبی باشد.

زیربنای این برج 200 متر در دل خاک فرو خواهد رفت و باید در مقابل نمک دریای سرخ مقاوم باشد. یکی از معضلات ساخت این برج پمپاز میلیونها تن بتن بوسیله لوله های باریک و تحت فشار است تا کارگران بتوانند آنرا در ارتفاع بالا بریزند. پمپاژ بتن در لوله های 15 سانتی به ارتفاعهای بالا دشوار ترین بخش ساخت این برج خواهد بود.

اما خوشبختانه فن آوری مشابه ای در ساخت برج خلیفه دبی برای پمپاژ بتن به ارتفاعهای بالا بکار رفته که اکنون در اختیار مهندسان برجساز است.

هنوز صد در صد معلوم نیست که "برج پادشاهی" ساخته شود، اما تحقیقات در این زمینه نشان خواهد داد که آیا ساخت چنین برجی امکان پذیر هست یا نه.

این پروژه در سال 2010 مطرح شد و از آن زمان تا کنون متخصصان مشغول بحث در باره امکان ساخت چنین برج بلندی هستند.

دکتر سنگ دای کیم، مدیر انجمن ساختمانهای بلند گفت: "با برج پادشاهی ما طرحی را داریم که یک کیلومتر ارتفاع خواهد داشت. بعد از آن شاید طرحهای دیگری برای ساختمانهای یک و نیم تا دو کیلومتری مطرح شوند."

"در حال حاضر ما می توانیم برجهای یک کیلومتری و یا شاید دو کیلومتری بسازیم، ولی برای ساخت بیشتر از آن باید تحقیقات زیادی انجام دهیم."

"از نظر عملی ما احتیاجی به ساختمانهای دو کیلومتری نداریم- ولی ممکن است فرد پولداری پیدا شود که بخواهد آنرا بسازد."