.
.
.

استعفای غیر منتظره دولت مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش سایت رسمی الاهرام، دولت حازم الببلاوی که مورد حمایت ارتش مصر بود، استعفا داد.

رویترز به نقل از یک منبع مطلع در داخل دولت مصر گزارش داد که آقای ببلاوی نخست وزیر مصر، پس از یک جلسه 15 دقیقه ای کابینه تصمیم گرفت استعفا دهد.

عدلی منصور رئیس جمهور موقت، از حازم ببلاوی درخواست کرد تا زمان تعیین دولت جدید، امور کشور را به عهده داشته باشد.

الببلاوی در تلویزیون دولتی مصر رسما استعفای کابینه خود را اعلام و دلیل آنرا ناتوانی دولت وی در حل مشکلات کشور بیان داشت.

وی گفت: "دولت وی در این 6 ماه گذشته تمام سعی و کوشش خود را بکار بست تا مصر را از این دوره بحرانی خارج سازد". اشاره وی به وضعیت امنیتی این کشور بود.

وی افزود: "الان زمان حفظ منافع شخصی نیست، منافع ملت از همه بالاتر است".

وی در مصاحبه ای با العربیه در ماه ژانویه گذشته در پاسخ به این سئوال که آیا نظامی ها هستند که بر مصر حکومت می کنند؟

پاسخ داد: "این تصوری است که مردم دارند. من 6 ماه است که بر کرسی نخست وزیری نشسته ام لحظه ای حس نکرده ام که نظامی ها بر دولت امر و نهی کنند".

در هفته های اخیر شک و تردیدهایی وجود دارد که آیا ارتشبد عبدالفتاح سیسی وزیر دفاع مصر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می شود یا خیر؟

شایعات زیادی در مورد کاندیداتوری سیسی وجود دارد که انتظار می رود در صورت کاندیداتوری به راحتی برنده آن خواهد بود.

سیسی در صدر برنامه برکناری محمد مرسی رئیس جمهور منتخب این کشور بود و از آن زمان طرفداران زیادی را از مخالفان مرسی به سوی خود جلب کرده است.

ارتشبد سیسی سمت وزارت دفاع را در این کابینه مستعفی داشت. به گزارش سایت الاهرام اگر استعفای الببلاوی پذیرفته شود، انتظار می رود که ابراهیم مهلب، وزیر مسکن در کابینه ببلاوی، به عنوان نخست وزیر جدید تعیین گردد.